Reklama

Chorwackie plaże toną w śmieciach

Chorwacja jest jednym z najczęściej obieranych kierunków przez urlopowiczów. Dużą część wśród turystów stanowią Polacy. Stan chorwackich plaż, które znamy m.in. z bajecznych zdjęć z folderów biur podróży, pozostawia jednak wiele do życzenia. Zdjęcie udostępnione na profilu "The Dubrovnik Times" na Twitterze odsłoniło smutną prawdę.

Dubrownik leżący na południu Chorwacji, nad Morzem Adriatyckim, słynie z wielu plaż (zarówno piaszczystych, jak i kamienistych) - m.in. plaży Copacabana czy plaży Banje. W sezonie letnim nie brakuje tam turystów.

Od kilku lat "perła" Chorwacji zmaga się jednak z olbrzymim problemem. Jak informuje "The Dubrovnik Times", silny wiatr przenosi na położone na południu Dalmacji plaże tony śmieci znad Albanii. O pochodzeniu odpadów mają świadczyć etykiety licznych opakowań.

Skalę problemu obrazuje zdjęcie udostępnione przez chorwacki serwis na Twitterze. Na fotografii widać m.in. mnóstwo plastikowych butelek tuż przy brzegu. 

Reklama

W trzy dni tylko w samym Dubrowniku usunięto ponad 50 metrów sześciennych śmieci, ale firmy sprzątające nie nadążają z usuwaniem odpadów.

Burmistrz Dubrownika Tomislav Coric zaznaczył, że oczekuje od krajów zmagających się z problemem śmieciowym działań, które usprawnią funkcjonowanie systemu zarządzania odpadami.

Albania nie jest krajem członkowskim UE, dlatego nie obowiązuje jej konwencja regulująca m.in. dbanie o czystość w obrębie Morza Adriatyckiego.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama