Reklama

Reklama

Chorwacja w strefie Schengen. Jest zgoda europarlamentu

Parlament Europejski zgodził się, by Chorwacja weszła do strefy Schengen. "Dobra wiadomość dla turystów", "W UE nie może być obywateli pierwszej ani drugiej kategorii" - komentują eurodeputowani. To kolejny etap europejskiej integracji, jakiej podjął się kraj ze stolicą w Zagrzebiu. Od 1 stycznia 2023 roku Chorwacja zrezygnuje z kuny i za walutę przyjmie euro.

Za wejściem Chorwacji do Schengen głosowało 534 europarlamentarzystów, a 53 było przeciw. Ponadto 25 osób wstrzymało się od głosu. "To wielki sukces dla nas wszystkich i wielka korzyść dla naszych obywateli" - przekazała na Twitterze Biljana Borzan, chorwacka eurodeputowana.

Zamieściła też krótki film ukazujący wybuch radości na sali posiedzeń tuż po tym, jak ogłoszono wyniki głosowania. "W UE nie może być obywateli pierwszej ani drugiej kategorii! Wchodząc do strefy Schengen osiągamy równość" - stwierdziła.

"Miejsce Chorwacji jest w Schengen. Kryteria spełnione"

Natomiast Željana Zovko, inna europarlamentarzystka reprezentująca Chorwację, uznała, że "to kamień milowy dla naszej integracji europejskiej, umożliwiający podróżowanie bez granic i pobudzający naszą gospodarkę".

Reklama

Przewodnicząca Europarlamentu Roberta Metsola dodała, iż "miejsce Chorwacji jest w Schengen", a "kryteria zostały spełnione". "Mieszkańcy Chorwacji na to zasługują. Mieszkańcy Europy na to zasługują" - napisała, podkreślając, że decyzję musi jeszcze zatwierdzić jednomyślnie Rada Unii Europejskiej.

Z kolei polski europoseł Radosław Sikorski stwierdził, że czwartkowa decyzja ws. wejścia Chorwacji do Schengen jest "dobrą wiadomością dla turystów" z naszego kraju.

Czym jest strefa Schengen i które państwa do niej należą?

"Strefa Schengen to jeden z filarów integracji europejskiej" - czytamy na oficjalnej witrynie europarlamentu. Powstała w 1995 roku, a między państwami, które do niej należą, można przemieszczać się swobodnie, bo nie ma kontroli paszportowych.

"Daje to mieszkańcom Unii Europejskiej prawo do życia, nauki, pracy i emerytury w dowolnym miejscu w UE. Turyści i przedsiębiorstwa również korzystają z dobrodziejstw strefy Schengen" - opisano.

Polska do układu z Schengen przystąpiła pod koniec 2007 roku. Nie licząc Chorwacji, obecnie w granicach strefy swobodnego podróżowania - wśród państw Unii - nie ma Irlandii, a także Bułgarii, Cypru i Rumunii. Trzy ostatnie kraje kandydują do wejścia w jej skład.

Do strefy Schengen należą cztery kraje spoza UE: Islandia, Norwegia, Szwajcaria i Liechtenstein.

Reklama

Reklama

Reklama