Reklama

Chiny znowu naruszyły przestrzeń powietrzną Tajwanu. 38 wojskowych maszyn wleciało w obszar zastrzeżony

W rocznicę proklamacji Chińskiej Republiki Ludowej jej wojskowe samoloty, w tym dwa zdolne do przenoszenia broni jądrowej bombowce, naruszyły przestrzeń powietrzną Tajwanu. To kolejny tak liczny przelot w ostatnich tygodniach. Chiny roszczą sobie prawa do 24-milionowej wyspy. Ostatnio oburzenie władz Pekinu wywołał akces Tajwanu do Kompleksowego i Progresywnego Partnerstwa Transpacyficznego (CPTPP) - wielostronnej umowy handlowej, której członkami jest 11 państw, w tym Australia, Kanada, Japonia, Nowa Zelandia i Wietnam.

W piątek 38 samolotów należących do chińskiej armii wleciało w przestrzeń powietrzną Tajwanu. Chiny obchodzą 1 października 72. rocznicę założenia Chińskiej Republiki Ludowej. W 1949 roku miała miejsce proklamacja ChRL przez Mao Zedonga.

Według agencji Reutera ministerstwo obrony Tajwanu poinformowało, że w dwóch przelotach wzięło udział 38 myśliwców J-16 i Su-30. W ciągu dnia do strefy wleciało 25 maszyn, wieczorem - 13. Wśród nich dwa zdolne do przenoszenia broni jądrowej bombowce H-6 oraz jeden samolot do zwalczania okrętów podwodnych. Chiny ustanowiły tym samym nowy dzienny rekord wtargnięć na terytorium Tajwanu.

Szczepienia. Polska oddaje Tajwanowi 400 tys. preparatów AstraZeneca

Resort obrony podał także, że w odpowiedzi poderwane zostały maszyny Tajwanu, które miały za zadanie odstraszyć i obserwować Chińczyków oraz włączono systemy obrony przeciwrakietowej.

Tajwan, inaczej Republika Chińska, który wybija się na niepodległość, jest nieuznawany przez większość krajów świata. 24-milionowa wyspa jest uważana przez ludowe Chiny za prowincję utraconą. Z kolei rząd Tajwanu utrzymuje, że jedyna legalną władzą państwa chińskiego. Od lat trwa polityczny spór między obydwoma terytoriami.

Reklama

Przelot bombowców przez terytorium Tajwanu

W czwartek 23 września 24 chińskie samoloty wojskowe naruszyły od południowego zachodu strefę identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu (ADIZ). 19 samolotów wleciało w strefę rano, a pięć po południu - poinformował tajwański resort obrony. Wśród 19 samolotów Chińskiej Republiki Ludowej, które naruszyły ADIZ rano, znalazło się 14 myśliwców sił powietrznych chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (ChAL-W), w tym 12 myśliwców Shenyang J-16 oraz dwa myśliwce Shenyang J-11. W strefę wleciały również dwa bombowce Xian H-6 oraz trzy samoloty Shaanxi Y-8. Wszystkie 19 samolotów naruszyło strefę od południowego zachodu. Samoloty Xian H-6 oraz Shaanxi Y-8 wykonały dłuższy niż zwykle manewr, połowicznie okrążając Tajwan.

Tajwan dziękuje Polsce za szczepionki. Promują produkty w sklepach

Po południu tego dnia w strefie znalazły się dwa myśliwce Shenyang J-11 oraz dwa myśliwce Shenyang J-16, a także jeden samolot Shaanxi KJ-500. Maszyny wtargnęły do strefy również od południowego zachodu, w bliskiej odległości od archipelagu Dongsha (Pratas), kontrolowanego przez Tajwan. 

Tajwański resort obrony, w odpowiedzi na naruszenia, wysłał własne bojowe samoloty (CAP), by monitorowały sytuację. Włączone zostały również systemy obrony przeciwrakietowej, wysłano ostrzeżenia radiowe.

Na początku września strefę naruszyła grupa 19 samolotów, w tym 14 myśliwców. 

Liczne chińskie "naloty" na Tajwan

W ostatnich tygodniach chińska armia zmniejszyła natężenie lotów na terytorium Tajwanu, wysyłając przede wszystkim pojedyncze samoloty Shaanxi Y-8 czy Shaanxi KJ-500. We wrześniu pojedyncze samoloty ChAL-W naruszały strefę 23 razy, czyniąc to niemal codziennie. W większości chińskie maszyny wlatują do południowo-zachodniej części strefy niedaleko archipelagu Dongsha (Pratas), kontrolowanego przez Tajwan.

Ostatni rekord naruszeń strefy miał miejsce w połowie czerwca, gdy wtargnęło do niej aż 28 samolotów, w tym dwadzieścia myśliwców.

Agencja Reutera przypomniała, że tego rodzaju aktywność Chin, które wysuwają roszczenia wobec Tajwanu trwają od ponad roku.

Polska flaga na najwyższym wieżowcu. Tajwan dziękuje Polsce za szczepionki

Według niektórych ekspertów aktywność Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (ChAL-W) w strefie ADIZ Tajwanu może być związana m.in z wystosowaną przez Tajwan prośbą o przyjęcie do Kompleksowego i Progresywnego Partnerstwa Transpacyficznego (CPTPP) - wielostronnej umowy handlowej, którą podpisało 11 państw, w tym Australia, Kanada, Japonia, Nowa Zelandia i Wietnam. Tajwan złożył oficjalny wniosek o chęci dołączenia do Partnerstwa tydzień po Chinach, które również zainteresowane są udziałem w aliansie.

Przyjecie do organizacji obwarowane jest jednogłośną zgodą wszystkich 11 państw członkowskich. Chińskie Biuro ds. Tajwanu Rady Państwa ChRL skrytykowało złożenie wniosku przez Tajwan, nazywając je działaniem "niepodległościowym" oraz "poszerzaniem przez władze tzw. przestrzeni międzynarodowej" na gruncie gospodarczym i handlowym.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Tajwan | samoloty wojskowe | Chiny

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy