Reklama

Reklama

Chiny: Xi Jinping chwali "strategiczne partnerstwo" z Rosją

Xi Jinping, przywódca Chińskiej Republiki Ludowej, z okazji 65-lecia Towarzystwa Przyjaźni Rosyjsko-Chińskiej, pochwalił współpracę między Chinami, a Rosją. Xi w specjalnym liście pisał o "wszechstronnym, strategicznym partnerstwie koordynacji dla nowej ery" – podała w poniedziałek państwowa agencja prasowa Xinhua.

W liście gratulacyjnym z okazji 65-lecia Towarzystwa Przyjaźni Rosyjsko-Chińskiej Xi oświadczył również, że przyjaźń pomiędzy obu narodami ma szerokie perspektywy i wielki potencjał dla dalszego rozwoju - przekazała Xinhua, dodając, że list jest datowany na sobotę.

Gratulacje z okazji 65-lecia Towarzystwa złożył również prezydent Rosji Władimir Putin - napisano.

W ubiegłym tygodniu szef chińskiego MSZ Wang Yi powiedział swojemu rosyjskiemu odpowiednikowi Siergiejowi Ławrowowi, że Chiny będą "stanowczo popierały" Rosję pod przewodnictwem Putina w osiąganiu jej "strategicznych celów rozwojowych" i umacnianiu jej "mocarstwowej pozycji".

Reklama

Chiny przeciwne sankcjom na Rosję. Nie potępiły agresji

Pekin nie potępił rosyjskiej inwazji na Ukrainę i opowiadał się przeciwko sankcjom nakładanym na Moskwę. Według ekspertów nie udzielił Kremlowi materialnego wsparcia, ale popierał go propagandowo i politycznie.

Putin spotkał się z Xi w Pekinie na początku lutego, zaledwie kilka tygodni przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Po spotkaniu oba kraje wydały wspólne oświadczenie, określane przez niektórych komentatorów jako "manifest na rzecz nowego ładu światowego".

W dokumencie Chiny poparły żądania Rosji wobec NATO, a Moskwa - stanowisko Pekinu wobec demokratycznie rządzonego Tajwanu. Oba kraje zadeklarowały też "przyjaźń bez granic" i "bez zakazanych obszarów" dla współpracy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy