Reklama

Reklama

Chiny: Rzadki protest przeciwko Xi Jinpingowi. "Usuń dyktatora i zdrajcę"

Na kilka dni przed XX zjazdem chińskiej Partii Komunistycznej w Pekinie pojawiły się transparenty, rozwieszone przez przeciwników polityki prowadzonej przez Xi Jinpinga. Urzędujący prezydent może zapewnić sobie kolejną, pięcioletnią kadencję rządów. W sieci pojawiły się nagrania i zdjęcia mostu Sitong, gdzie miał miejsce protest. Lokalna policja nie komentuje sprawy.

"Powiedz nie testom na Covid, tak jedzeniu", "Nie dla lockdownu, tak dla wolności", "Nie kłamstwom, tak godności", "Nie dla rewolucji kulturalnej, tak dla reform", "Nie dla wielkiego lidera, tak dla głosowania. Nie bądź niewolnikiem, bądź obywatelem" - napisano na jednym z transparentów. 

Chiny. Protest przeciwko Xi Jipingowi

"Idź na strajk, usuń dyktatora i zdrajcę narodowego Xi Jinpinga" - czytamy na drugim banerze. Na zdjęciach był widoczny dym, wznoszący się nad mostem Sitong. Hasła z transparentów były powtarzane przez megafony. 

"Antyprezydenckie banery zostały usunięte przez służby - donosi Reuters. 

Reklama

Jak podaje CNN, publiczne protesty przeciwko prezydentowi Chin są niezwykle rzadkie. W okresie poprzedzającym zjazd Partii Komunistycznej "Pekin zmienia się w fortecę". Zjazd odbywa się co pięć lat i jest najważniejszym wydarzeniem w politycznym kalendarzu Chin. Najbliższy rozpocznie się w niedzielę, 16 października. 

Chińska polityka "zero COVID", która skutkuje częstymi lockdownami, spowodowała poważne szkody gospodarcze i podsyciła powszechną frustrację. 

Agencja Reutera informuje, że lokalna policja nie odpowiedziała na pytania o protest. Gdy na miejscu pojawili się przedstawiciele mediów, na miejscu nie było transparentów, ani protestujących. Na moście widać było funkcjonariuszy policji. 

W chińskich mediach społecznościowych rozgorzała dyskusja na temat wydarzeń z Pekinu. "Wiele postów popierających zostało jednak usuniętych" - podaje CNN. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy