Reklama

Reklama

Chiny przejęły budynek amerykańskiego konsulatu w Czengdu

O godz. 10 czasu lokalnego (3 nad ranem czasu polskiego) w poniedziałek (27 lipca) Chiny "wzięły w posiadanie" konsulat USA w Czengdu, trzy dni po ogłoszeniu jego zamknięcia - poinformowało chińskie ministerstwo spraw zagranicznych.

Rząd chiński polecił w piątek (24 lipca) zamknięcie tej placówki dyplomatycznej w ramach retorsji za zamknięcie i przejęcie przez władze amerykańskie konsulatu chińskiego w Houston.

Wcześniej w poniedziałek oficjalna chińska telewizja CCTV pokazała zdjęcie flagi amerykańskiej na terenie konsulatu.

Według komunikatu chińskiego MSZ, "niektórzy pracownicy konsulatu USA w Czengdu przekroczyli swoje uprawnienia, ingerując w wewnętrzne sprawy Chin, i narazili na szwank bezpieczeństwo i interesy Chin".

Sprawa konsulatu w Houston

W ubiegły piątek (24 lipca) agenci amerykańskich służb weszli do zamkniętego konsulatu chińskiego w Houston. Według doniesień mediów amerykańskich, przedstawiciele służb mieli dostać się do budynku tylnymi drzwiami, korzystając z pomocy ślusarza.

Reklama

Pekin zaprotestował przeciwko temu wtargnięciu i zapowiedział "stosowną i konieczną odpowiedź". W sobotę (25 lipca) chińskie MSZ opublikowało komunikat stwierdzający, że budynek konsulatu w Houston jest "własnością narodu chińskiego", a wejście do niego "stanowi naruszenie prawa międzynarodowego".

Relacje amerykańsko-chińskie

Ostatnie wydarzenia dodatkowo pogorszyły i tak już napięte stosunki amerykańsko-chińskie. 

Sprawy sporne między Waszyngtonem i Pekinem dotyczą przede wszystkim handlu, ale także kwestii Hong Kongu, źródeł pandemii koronawirusa oraz wzrastającej aktywności militarnej Pekinu. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy