Reklama

Reklama

Chiny prężą muskuły. Nad Tajwanem przeleciały rakiety

Ministerstwo Obrony Tajwanu poinformowało, że Chiny wystrzeliły w czwartek 11 rakiet balistycznych, które były skierowane w morze blisko terytorium wyspy. Tego dnia Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza rozpoczęła ćwiczenia z użyciem ostrej amunicji na wodach i w przestrzeni powietrznej wokół Tajwanu.

Ministerstwo Obrony Tajwanu przekazało, że pociski balistyczne typu Dongfeng wystrzelone zostały w czwartek o godz. 13:56 (godz. 7:56 w Polsce) i spadły do morza w pobliżu północno-wschodniej i południowo-zachodniej części tajwańskiego wybrzeża.

W sieci pojawiły się nagrania startujących chińskich rakiet. Również Centralna Telewizja Chińska wyemitowała materiał na temat ćwiczeń. Pokazano m.in. transport rakiet na miejsce ich wystrzelenia i moment ich startu.

Tajwan: Nie dążymy do eskalacji

"Działamy normalnie i monitorujemy nasze otoczenie w odpowiedzi na irracjonalne działania Chińskiej Republiki Ludowej, mające na celu zmianę status quo i destabilizację bezpieczeństwa regionu. Nie dążymy do eskalacji, ale nie ustępujemy w kwestii naszego bezpieczeństwa i naszej suwerenności" - oświadczył resort.

Reklama

Chińskie manewry zaplanowano w newralgicznych dla Tajwanu miejscach - blisko portów i lotnisk, m.in. w odległości zaledwie 10 km od tajwańskiej wyspy Xiaoliuqiu, położonej 13 km od wyspy Tajwan, a także 18 km od Nowego Tajpej, blisko stolicy kraju.

Według tajwańskiej gazety "Liberty Times" Chiny dodały w czwartek siódmą strefę ćwiczeń, a same manewry przedłużone zostały o jeden dzień i zakończą się o godz. 10 (godz. 4 w Polsce) w poniedziałek.

Okręty i samoloty naruszyły linię mediany

W czwartek tajwańskie źródła agencji Reutera potwierdziły, że około 10 chińskich okrętów i "liczne samoloty wojskowe" naruszyło tzw. linię mediany w Cieśninie Tajwańskiej. W środę, w bliskiej odległości od archipelagu Kinmen, dwukrotnie został wykryty niezidentyfikowany dron - wojsko tajwańskie użyło rac, by odstraszyć obiekt.

Nancy Pelosi na Tajwanie. Kreml stoi murem za Chinami

Chiny poinformowały z kolei w czwartek, że w ramach planowanych ćwiczeń przeprowadziły wielokrotne wystrzelenie pocisków balistycznych na wody przy wschodnim wybrzeżu Tajwanu. 

W tym samym dniu marynarka wojenna USA oświadczyła, że amerykański lotniskowiec USS Ronald Reagan prowadzi "zaplanowane działania" w pobliżu Tajwanu.

Wizyta Pelosi rozsierdziła Chiny

W środę zakończyła się 19-godzinna wizyta przewodniczącej Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Nancy Pelosi na Tajwanie. Chińskie MSZ potępiło tę wizytę, określając ją jako "poważną prowokację" i "igranie z ogniem".

Ministrowie spraw zagranicznych państw G7 i wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa wydali w środę wspólne oświadczenie, w którym wyrazili zaniepokojenie "niedawnymi groźbami ChRL" oraz potwierdzili "wspólne zobowiązanie do utrzymania opartego na zasadach ładu międzynarodowego, pokoju i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej i poza nią".

Chiny rozpoczęły manewry wojskowe wokół Tajwanu

Prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen podziękowała im za wsparcie i zapowiedziała dalszą współpracę na rzecz pokoju w regionie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy