Reklama

Chiny ostrzegają Kanadę. Pekin zapowiada "zdecydowane działania"

Chiny ostrzegły, że podejmą "zdecydowane działania", jeśli Kanada będzie ingerować w sytuację na Tajwanie. Ogłoszono to tydzień po tym, jak okazało się, że delegacja kanadyjskich parlamentarzystów planuje odwiedzić wyspę jeszcze w tym roku w celu zbadania możliwości handlowych. Pekin odbiera te plany jako próbę "ingerowania w integralność terytorialną Chin".

Chiny uważają Tajwan za swoje terytorium, zgodnie z "zasadą jednych Chin" i sprzeciwiają się odwiedzaniu wyspy przez zagranicznych polityków. Demokratycznie rządzony Tajwan odrzuca jednak roszczenia Pekinu.

"Wzywamy stronę kanadyjską do przestrzegania zasady jednych Chin i poszanowania naszej suwerenności i integralności terytorialnej" - przekazała chińska ambasada w Kanadzie w oświadczeniu wysłanym we wtorek.

"Chiny podejmą zdecydowane i stanowcze działania przeciwko każdemu krajowi, który będzie próbował ingerować lub naruszać suwerenność i integralność terytorialną Chin" - czytamy.

Reklama

Rząd Kanady wspiera parlamentarzystów

Członkowie kanadyjsko-tajwańskiej parlamentarnej "grupy przyjaźni", która nie otrzymuje administracyjnego ani finansowego wsparcia od kanadyjskiego parlamentu, planowali odwiedzić wyspę w październiku.

Liberalna posłanka Judy Sgro powiedziała, że podróż ma koncentrować się na sprawach handlu, a zamiarem parlamentarzystów nie jest destabilizacja sytuacji w regionie.

W oświadczeniu rząd Kanady stwierdził, że stowarzyszenia parlamentarne i grupy przyjaźni są niezależne, a Ottawa szanuje zamiar odwiedzenia Tajwanu przez polityków.

Kwestia Tajwanu. Zachód gra na dwa fronty

Kanada, podobnie jak inne kraje Zachodu, oficjalnie prowadzi politykę jednych Chin, która dyplomatycznie uznaje Pekin, a nie Tajpej, podczas gdy nieoficjalnie wspiera tajwańskie władze.

Stosunki między Chinami a Zachodem pogorszyły się od czasu, gdy przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi odwiedziła Tajwan na początku tego miesiąca. Stało się to wbrew woli Pekinu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Kanada | Tajwan | Chiny

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy