Reklama

Reklama

Chiny: Odkryto skamielinę skorpiona morskiego datowaną na ok. 435 mln lat. Jest wielkości psa

W Chinach odkryto skamielinę skorpiona morskiego wielkości psa. - Datuje się ją na około 435 mln lat - poinformował szwajcarski dziennik "Le Matin". Jest to najstarsze znalezisko.

Publikacja dotycząca skamieliny ukazała się w na łamach periodyku naukowego "Science Bulletin".


Paleontolodzy uważają, że znaleziony pajęczak nazwany terropterus xiushanensis był najbliżej związany z żyjącymi dziś skrzypłoczami (stawonogami).

Metrowy skorpion

Morski skorpion wielkości około 1 metra żyjący w epoce syluru, miał kolczaste szczypce, którymi "prawdopodobnie zwierzę łapało swoją zdobycz" - przekazał współautor publikacji Bo Wang z instytutu geologii w Nankinie.

"Nasza wiedza w zakresie tych dziwacznych zwierząt jest ograniczona jedynie do czterech gatunków z dwóch rodzajów opisanych 80 lat temu. (Chodzi o) mixopterus kiaeri z Norwegii, mixopterus multispinosus z Nowego Jorku, mixopterus simonsoni z Estonii i lanarkopterus dolichoschelus ze Szkocji" - napisał w publikacji Wang wraz z współpracownikami.

Reklama

Najstarsze znalezisko

"Znalezisko jest najstarszym, a za razem pierwszym z czterech dotychczas znanych gatunków, który pochodzi z Gondwany (części wielkiego superkontynentu o nazwie Pangea)" - dodano.

"Przyszłe prace (geologiczne) w Azji mogą przynieść nowe znaleziska podobnych gatunków (...)" - przewidują badacze

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy