Reklama

Reklama

​Chiny: Mężczyzna musi zapłacić byłej żonie za prace domowe

Mieszkaniec Chin musi zrekompensować żonie prace domowe, które wykonywała w trakcie ich małżeństwa - informuje portal BBC News. Praca domowa stanowi niematerialną wartość majątkową - wskazał sąd w Pekinie w przełomowym orzeczeniu.

Według akt sądowych mężczyzna o nazwisku Chen w zeszłym roku złożył wniosek rozwodowy. On i kobieta o nazwisku Wang wzięli ślub w 2015 roku.

Kobieta początkowo była niechętna rozwodowi, ale później zażądała rekompensaty finansowej za lata pracy w domu, argumentując, że Chen nie wziął na swoje barki żadnych obowiązków domowych ani opieki nad ich synem.

Pekiński Sąd Okręgowy Fangshan orzekł na jej korzyść, nakazując płacić byłemu mężowi miesięczne alimenty w wysokości 2 tys. juanów (ok. 300 USD), a także jednorazową rekompensatę w wysokości 50 tys. juanów za prace domowe, które wykonywała w trakcie ich małżeństwa.

Reklama

Sędzia powiedział, że podział wspólnego majątku pary po ślubie zazwyczaj wiąże się z podziałem własności materialnej. - Ale praca domowa stanowi niematerialną wartość majątkową - wskazał.

Nowy kodeks

Orzeczenie zostało wydane zgodnie z nowym kodeksem cywilnym, który wszedł w życie w Chinach w tym roku. Zgodnie z nim małżonek ma prawo ubiegać się o odszkodowanie podczas rozwodu, jeśli bierze na siebie większą odpowiedzialność w wychowywaniu dzieci, opiece nad starszymi krewnymi i pomaga partnerom w pracy.

Wcześniej rozwodzący się małżonkowie mogli wnioskować o taką rekompensatę tylko w przypadku podpisania intercyzy, co w Chinach jest rzadką praktyką - zauważa BBC News.

Gorąca dyskusja

Sprawa wywołała gorącą debatę w sieci na temat wartości pracy domowej. Niektórzy twierdzą, że kwota rekompensaty jest zbyt niska, inni zwracali uwagę, że to mężczyźni powinni w pierwszej kolejności przejąć więcej obowiązków domowych. Część internautów wzywała kobiety do kontynuowania kariery zawodowej po ślubie. Związany z debatą hashtag na platformie mikroblogowej Weibo został obejrzany ponad 570 milionów razy.

Według Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) Chinki spędzają prawie cztery godziny dziennie na nieodpłatnej pracy - mniej więcej 2,5 razu więcej niż mężczyźni. Jest to więcej niż średnia w krajach OECD, gdzie kobiety poświęcają dwa razy więcej czasu niż mężczyźni na nieodpłatną pracę. 

Nie czekaj do ostatniej chwili, pobierz za darmo program PIT 2020 lub rozlicz się online już teraz!

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy