Reklama

Reklama

Chiny: Kontrowersyjna ustawa antyterrorystyczna

Chiński parlament uchwalił w niedzielę ustawę antyterrorystyczną, która wymaga od firm technologicznych przekazywania rządowi wrażliwych informacji oraz pozwala wojsku na misje antyterrorystyczne za granicą. Krytycy wskazują na możliwe naruszenia praw człowieka.

Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2016 roku.

Przedstawiciel parlamentarnej komisji ds. prawnych Li Shouwei powiedział dziennikarzom, że prosząc firmy technologiczne o pomoc w walce z terroryzmem, władze Chin robią tylko to, co wcześniej państwa zachodnie.

Zapewnił, że nowe prawo nie odbije się na normalnym funkcjonowaniu tych przedsiębiorstw oraz że nie powinny one obawiać się utraty swych praw autorskich ani tzw. tylnych furtek w ich oprogramowaniu, pozwalających na obchodzenie zabezpieczeń.

Chińskie władze twierdzą, że krajowi zagrażają bojownicy i separatyści, zwłaszcza w niespokojnym regionie Xinjiang (Sinkiang), a terroryzm przenosi się coraz częściej do internetu. Przywoływani przez agencję Reutera obrońcy praw człowieka twierdzą jednak, że w Xinjiangu nie działa żadna spójna organizacja terrorystyczna, a zdarzające się tam niepokoje wynikają z frustracji zamieszkujących ten region Ujgurów i ograniczeń nałożonych przez rząd w Pekinie na ich kulturę i religię.

Reklama

Na Zachodzie chińska ustawa antyterrorystyczna budzi obawy o naruszenia praw człowieka, np. wolności słowa, ale także o dyskryminujące traktowanie zagranicznych firm w Chinach. USA wskazują, że ustawa antyterrorystyczna w połączeniu z projektami ustaw o bankowości i ubezpieczeniach oraz szeregiem dochodzeń antykorupcyjnych przyczyni się do wywierania na zagraniczne firmy nieuczciwego nacisku.

Przyjęta w niedzielę ustawa zezwala też chińskim siłom zbrojnym na angażowanie się w antyterrorystyczne misje za granicą, choć zdaniem ekspertów wysłanie ich na taką misję w rzeczywistości wiązałoby się z poważnymi problemami natury praktycznej i dyplomatycznej.

Nowe prawo zakazuje mediom i mediom społecznościowym informowania o szczegółach ataków terrorystycznych, które mogłyby inspirować naśladowców, a także pokazywania sytuacji świadczących o "okrucieństwie i braku człowieczeństwa".

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy