Reklama

Reklama

Chiny i Japonia chcą pogłębienia współpracy w sprawie Korei Płn.

Prezydent Chin Xi Jinping i premier Japonii Shinzo Abe uzgodnili w sobotę pogłębienie współpracy w sprawie Korei Północnej. Poinformował o tym japoński premier po spotkaniu obu przywódców w kuluarach szczytu APEC w Danang, w Wietnamie.

Xi i Abe porozumieli się również co do przyspieszenia rozmów na temat szybkiego uruchomienia kanałów komunikacyjnych między siłami zbrojnymi obu państw oraz w kwestii możliwie jak najszybszej organizacji trójstronnego szczytu z Koreą Południową - wynika z wypowiedzi premiera Japonii.  

"Na zakończenie rozmowy prezydent Xi powiedział, że spotkanie to jest nowym początkiem w japońsko-chińskich relacjach" - przekazał Abe. "Czuję zupełnie to samo" - dodał.  

Cieniem na stosunkach między Chinami a Japonią, odpowiednio drugą i trzecią gospodarką świata, kładzie się m.in. długotrwały spór o prawo do wysp Senkaku na Morzu Wschodniochińskim.

Reklama

Japoński premier poinformował ponadto, że zaproponował, iż w odpowiednim czasie odwiedzi Chiny, a później chiński prezydent przybyłby z wizytą do Japonii. Z kolei Xi zadeklarował, że zależy mu na "pozytywnym rozwoju" stosunków. Dodał jednak, iż jest jeszcze wiele do zrobienia w procesie poprawiania relacji dwustronnych.    

Obaj przywódcy wzięli udział w szczycie Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC), obywającym się w Danang.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy