Reklama

Chiński balon nad USA zestrzelony

Amerykańskie wojsko zestrzeliło chiński balon szpiegowski u wybrzeży wschodniego wybrzeża USA. Wcześniej w sobotę prezydent USA Joe Biden zapowiedział, że władze "zajmą się" balonem.

Jak wyjaśnił później w rozmowie z dziennikarzami Biden, nakazał on Pentagonowi jak najszybsze zestrzelenie obiektu. Ze względów bezpieczeństwa zrobiono to, gdy balon wleciał nad ocean. 

"Z powodzeniem go zdjęliśmy i chcę pochwalić naszych lotników, którzy to zrobili" - powiedział amerykański prezydent.

Chiński balon zestrzelony. Szczegóły akcji

W swoim oświadczeniu minister obrony USA Lloyd Austin sprecyzował, że samolot wojskowy zestrzelił balon u wybrzeży Karoliny Południowej.

"Balon, który był używany przez (Chiny) w celu badania strategicznych miejsc w kontynentalnych Stanach Zjednoczonych, został zestrzelony nad wodami terytorialnymi USA" - oświadczył Austin, cytowany przez agencję Reutera.

Reklama

Akcję prowadzącą do zestrzelenia balonu poprzedziło zamknięcie przez amerykańską Federalną Administrację Lotnictwa przestrzeni powietrznej w części Karoliny Północnej i Karoliny Południowej.

"Federalna Administracja Lotnictwa zamknęła też dodatkową przestrzeń powietrzną, aby wesprzeć Departament Obrony w działaniach na rzecz bezpieczeństwa narodowego. Agencja wstrzymała również odloty i przyloty na lotniska Wilmington, Myrtle Beach International i Charleston International" - podała stacja ABC powołując się na niewymienionego z nazwiska wysokiej rangi urzędnika.

Mówił on też, że przestrzeń powietrzna zostanie ponownie otwarta, gdy szczątki balonu znajdą się w wodzie.

Chiński balon nad USA

Chiński balon został zauważony w środę nad stanem Montana. W sobotę rano widziano go nad Karoliną Północną.

Władze w Waszyngtonie nazwały przelot "wyraźnym naruszeniem" suwerenności USA. Z powodu przelatującego nad USA balonu szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken przełożył wizytę w Chinach. Ostatnia wizyta sekretarza stanu USA w ChRL miała miejsce w 2017 roku.

Z kolei władze Chin "wyraziły ubolewanie", że obiekt używany do cywilnych celów meteorologicznych i innych celów naukowych zabłąkał się w przestrzeń powietrzną USA. Chińskie MSZ oświadczyło w sobotę, że przelot balonu nad Stanami Zjednoczonymi był niezamierzony i oskarżyło amerykańskich polityków i media o wykorzystanie sytuacji do zdyskredytowania ChRL.

W piątek Pentagon poinformował, że nad Ameryką Łacińską zaobserwowano inny chiński balon, nie podając bliższych szczegółów.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: chiński balon szpiegowski

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy