Reklama

Chcą usunąć papieża Franciszka. Media o "spisku" w Watykanie

Jak donoszą zagraniczne media, w Watykanie zawiązał się spisek przeciwko papieżowi Franciszkowi. Grupa konserwatywnych kardynałów ma doprowadzić do przedwczesnej abdykacji następcy apostoła Piotra.

Informację o "spisku" w Stolicy Apostolskiej podał w poniedziałek 9 stycznia brytyjski "Daily Mail". 

"Ruch, zmierzający do obalenia liberalnego papieża Franciszka, rozpoczął działania zaledwie kilka dni po śmierci papieża emeryta Benedykta XVI" - czytamy. Tabloid dodaje, że za spiskiem przeciwko Ojcu Świętemu stoi grupa konserwatywnych kardynałów, który mają doprowadzić do abdykacji Franciszka.

Czytaj też: Pogrzeb Benedykta XVI. Komentarze po homilii papieża Franciszka. "Słaba"

Reklama

Watykan. Media o spisku przeciwko papieżowi Franciszkowi

Co ciekawe, spiskowcy działają w sposób niemal całkowicie oficjalny. W rozmowie z włoską gazetą "La Stampa" jeden z konserwatywnych hierarchów wprost oznajmił, że "część duchownych jest w gotowości wystąpić przeciwko 'komunistycznemu' papieżowi". 

"Działania będą formułowane na różnych osiach i etapach. Ich cel będzie jednak jeden - doprowadzić do takiego napięcia wokół działalności Franciszka, że będzie musiał zrezygnować" - mówił anonimowo jeden z kardynałów.

"Przeciwnicy Franciszka wiedzą, że w tej chwili są w mniejszości, że będą potrzebować czasu zarówno na osiągnięcie konsensusu, jak i na osłabienie papieża" - dodał w rozmowie z włoskimi mediami.

Spisek w Watykanie. Media o sekretarzu Benedykta XVI

Od kilku dni nie milkną echa wokół krytyki papieża Franciszka przez byłego sekretarza zmarłego papieża emeryta Benedykta XVI. Arcybiskup Georg Gänswein wskazywany jest na lidera spisku przeciwko Ojcu Świętemu. 

W ostatnim czasie Gänswein skrytykował decyzję papieża o ograniczeniu tradycyjnej mszy trydenckiej, mówiąc, że "złamała ona serce" jego poprzednika.

W swojej autobiografii arcybiskup Gänswein wspominał, jak nie był w stanie osiągnąć "zaufania" papieża Franciszka i był "zszokowany i oniemiały", gdy stracił pozycję w papieskim domu w 2020 roku.

"Daily Mail" donosi, że wśród spiskowców przeciwnych Franciszkowi mają znajdować się również kardynałowie Raymond Burke i Gerhard Ludwig Müller, który był bliskim sojusznikiem Benedykta XVI.

Czy Franciszek powinien pozostać papieżem? Skomentuj artykuł na Facebooku! 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Watykan | Spisek | ​Papież Franciszek

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy