Reklama

"Charlie Hebdo" znów publikuje karykatury Mahometa. Macron broni magazynu

"Od początku III Republiki panowała we Francji wolność słowa i wyrażania myśli, która jest związana z wolnością sumienia. Jestem tu, aby chronić wszystkie te wolności" - powiedział na zakończenie swojego pobytu w Libanie prezydent Francji Emmanuel Macron. To komentarz do działań magazynu "Charlie Hebdo", który ponownie publikuje karykatury Mahometa.

"Nie mogę oceniać wyborów dziennikarzy, we Francji jest prawo do krytykowania władców czy prezydenta" - powiedział Macron.

"Prezydent Republiki Francji nigdy nie może oceniać redakcji dziennikarza lub zespołu redakcyjnego, ponieważ istnieje wolność prasy, którą trzeba szanować" - dodał francuski prezydent. Nawiązując do początku procesu w sprawie "Charlie Hebdo" podkreślił, że "wszyscy pomyślimy o tchórzliwie zamordowanych kobietach i mężczyznach podczas ataku na redakcję w styczniu 2015 roku".

Jednocześnie dał do zrozumienia, że na obywatelach francuskich spoczywa obowiązek okazywania uprzejmości i szacunku oraz unikania "dialogu nienawiści". 

Reklama

"Nigdy nie przestaniemy"

Francuski tygodnik satyryczny "Charlie Hebdo" we wtorek 1 września zaprezentował okładkę swego najnowszego numeru, w którym ponownie publikuje karykatury Mahometa. 

"Nigdy nie przestaniemy. Nigdy się nie poddamy" - napisał dyrektor tygodnika Laurent "Riss" Sourisseau w komentarzu redakcyjnym udostępnionym mediom francuskim.

W środę w Paryżu rozpoczyna się proces w sprawie ataków terrorystycznych na "Charlie Hebdo" i sklep koszerny Hyper Cacher w Paryżu w styczniu 2015 r. 

14 oskarżonych, podejrzanych o wsparcie logistyczne braci Saida i Cherifa Kouachich oraz Amedy Coulibaly’ego, sprawców ataków terrorystycznych we Francji, będzie sądzonych do 10 listopada przed specjalnym sądem przysięgłym. 

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy