Reklama

Charles Michel chwali się udanymi negocjacjami. Chodzi o kryzys w Gruzji

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel poinformował w poniedziałek na Twitterzez, że negocjacje w sprawie przełamania kryzysu politycznego w Gruzji zakończyły się powodzeniem. Polityk nie podał jednak żadnych szczegółów.

"Porozumienie w Gruzji… Gratuluję przywódcom politycznym podpisania porozumienia, które pozwala na wyjście z obecnego kryzysu. Stawianie na pierwszym miejscu interesu społeczeństwa pozwala zwyciężyć demokracji" - napisał Michel.

Gruzja od kilku miesięcy znajduje się w kryzysie politycznym, odkąd partia Gruzińskie Marzenie wygrała wybory parlamentarne w październiku ubiegłego roku, ale opozycja orzekła, że głosowanie zostało sfałszowane i odrzuciła jego wynik.

23 lutego policja zatrzymała w Tbilisi lidera opozycji Nikanora Melię, przewodniczącego partii Zjednoczony Ruch Narodowy (UNM), po szturmie na jego biura i starciach z jego zwolennikami.

Reklama

Lider opozycji oskarżony o podżeganie do przemocy

Melia jest oskarżony o podżeganie do przemocy podczas antyrządowych protestów ulicznych w czerwcu 2019 roku; on sam zarzut ten odrzuca jako umotywowany politycznie.

Do zatrzymania Melii doszło kilka dni po rezygnacji premiera Giorgiego Gacharii, który był przeciwny decyzji sądu z 17 lutego dotyczącej aresztowania lidera opozycji.

Sąd w Tbilisi nakazał aresztowanie Melii jako zmianę środka zapobiegawczego, ponieważ miał on nie wnieść kaucji stanowiącej równowartość około 12 tys. dolarów, zasądzonej w związku ze sprawą dotyczącą protestów opozycji i próby szturmu parlamentu w 2019 roku. Podjęta 18 lutego pierwsza próba wyegzekwowania decyzji sądu była nieudana ze względu na opór zwolenników opozycji.

W ramach postępowania karnego w sprawie szturmu na parlament Melia był już raz obciążony kaucją i zobowiązany do noszenia bransolety elektronicznej, którą jednak zerwał podczas jesiennych protestów po ogłoszeniu zwycięstwa w wyborach parlamentarnych Gruzińskiego Marzenia.

Zwolennicy opozycji wyszli w ostatnich tygodniach na ulice, żądając uwolnienia Melii i wzywając do nowych wyborów parlamentarnych.

Rozlicz pit online już teraz lub pobierz darmowy program

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy