Reklama

Reklama

Chaos na niemieckich lotniskach. "Odwołane loty i niekończące się kolejki"

Niemieckie lotniska są pogrążone w chaosie - podaje gazeta "Bild am Sonntag". Na pasażerów czekają odwołane loty, niekończące się kolejki w punktach kontroli bezpieczeństwa i wpadki podczas odprawy. Jedną z przyczyn tej sytuacji jest zbyt mała liczba pracowników na lotniskach.

"Sytuacja w europejskim systemie transportu lotniczego jest ogromnym wyzwaniem dla wszystkich. Niedobór wykwalifikowanych pracowników w coraz większym stopniu dotyka codziennego życia ludzi. Rozwiązania krótkoterminowe byłyby bardzo pożądane, ale nie są zbyt prawdopodobne" - powiedział dziennikowi federalny minister transportu Volker Wissing.

"Mówiąc wprost: rząd nie wie, jak zapobiec letniemu chaosowi" - konstatuje "Bild am Sonntag". Rezolucja rad pracowniczych niemieckich lotnisk, do której dotarła gazeta, "pokazuje, jak dramatyczna jest sytuacja".

Reklama

Ostrzeżenie przed "załamaniem ststemu"

Rady zakładowe z całych Niemiec ostrzegają przed "załamaniem systemu", pisząc: "Według szacunków rad zakładowych, w Niemczech brakuje obecnie ponad 5 500 pracowników, z czego około 3 000 w samym Frankfurcie i Monachium".

Odczuwają to pasażerowie "podczas odprawy, kontroli bezpieczeństwa, wchodzenia na pokład, obsługi bagażu i dalszej obsługi naziemnej samolotu, ale przede wszystkim pracownicy, którym grozi całkowite przeciążenie". Jak informuje dziennik, w tym tygodniu na lotnisku w Norymberdze 1700 sztuk bagażu po prostu nie zostało załadowanych do samolotów rejsowych.

Pierwsze linie lotnicze już zmniejszyły liczbę lotów. Tylko Lufthansa odwołała 900 lotów z Frankfurtu i Monachium, a Easyjet nawet 1000 - pisze "Bild am Sonntag".

Reklama

Reklama

Reklama