Reklama

CDU wzywa koalicjantów Scholza, by go opuścili. "Jamajka byłaby lepsza!"

Spór o czołgi w rządzie sprawia, że FDP i Zieloni powinni wyjść z koalicji z SPD i zacząć rozmawiać z chadekami o nowym rządzie - sugerują politycy CDU, cytowani przez niemieckie media. W opinii przedstawicieli opozycji Olaf Scholz w sprawie Leopardów "oszukuje swoich partnerów" i "zawstydza Niemcy przed światem". Krytyki pod adresem szefa rządu nie kryją także dotychczasowi sprzymierzeńcy kanclerza, sugerujący, że komunikacja SPD dotycząca pomocy Ukrainie jest "katastrofą".

Sekretarz frakcji parlamentarnej chadeckiej Unii CDU/CSU Thorsten Frei powiedział "Bildowi", że "jeśli trzy partie nie mogą dojść do porozumienia w tak centralnych kwestiach, to powinny wreszcie działać konsekwentnie i szukać nowego początku w innych okolicznościach". - W każdym razie jesteśmy gotowi wziąć odpowiedzialność - dodał.

"Oznacza to, że CDU/CSU jest gotowa do podjęcia negocjacji z FDP i Zielonymi w celu utworzenia koalicji bez SPD i zastąpienia kanclerza Scholza" - twierdzi w poniedziałek "Bild".

Niemcy. CDU do koalicjantów Scholza: Porzućcie SPD i stwórzcie z nami nowy rząd

Ekspert CDU do spraw zagranicznych Norbert Roettgen stwierdził w rozmowie z tym dziennikiem, że "FDP i Zieloni muszą zadać sobie pytanie, czy są gotowi podzielić się odpowiedzialnością za tę porażkę wbrew własnym przekonaniom".

Reklama

Z kolei lider CDU z Dolnej Saksonii Sebastian Lechner otwarcie wzywa FDP i Zielonych do zdradzenia Scholza - pisze "Bild". - FDP i Zieloni zdają sobie teraz sprawę, jak prawidłowy i ważny dla roli Niemiec w świecie jest kurs Unii i adenauerowskie zaangażowanie na Zachodzie - powiedział Lechner w rozmowie z portalem gazety.

- Nie uda się to z SPD. FDP i Zieloni powinni zatem wyjść z koalicji Ampel (koalicja SPD, Zielonych i FDP nazywana jest od kolorów partii koalicją Ampel, czyli sygnalizacji świetlnej - przyp. red.): Jamajka byłaby lepsza dla Niemiec!" - uważa Lechner (koalicja jamajska, czyli czarno-zielono-żółta od kolorów partii CDU/CSU, Zielonych i FDP - przyp. red.).

"Scholz oszukuje swoich partnerów koalicyjnych"

W koalicji panuje potężny kryzys. Polityk ds. obrony z FDP Marie-Agnes Strack-Zimmermann zarzuciła rządowi federalnemu "marną" komunikację w debacie o czołgach. - Komunikacja Scholza jest katastrofą - stwierdziła. "Nikt spoza SPD nie przychodzi kanclerzowi z pomocą" - podkreśla "Bild".

Ekspert ds. obrony z CDU Johann Wadephul powiedział "Bildowi": - Nigdy wcześniej partner koalicyjny nie złożył takiego oświadczenia o braku zaufania do kanclerza jak pani Strack-Zimmermann.

Dla polityka CDU ds. wewnętrznych Alexandra Throma jest jasne, że "kanclerz zwleka i tym samym zawstydza Niemcy przed światem". - Scholz oszukuje też swoich partnerów koalicyjnych, FDP i Zielonych - uważa chadecki polityk. 

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy