Reklama

Reklama

Były szef KE w ogniu krytyki. Dostał posadę w Goldman Sachs

Były szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso jest głośno krytykowany za przyjęcie posady w banku Goldman Sachs. Wielu europosłów i polityków w różnych krajach negatywnie oceniło tę nominację.

Przenikające się światy polityki i biznesu w Brukseli, gdzie stanowione jest unijne prawo, niepokoją od bardzo dawna. Głośno jest znów o zjawisku tzw. drzwi obrotowych, ponieważ minął półtoraroczny okres przejściowy dla byłych komisarzy - mogą być zatrudniani przez lobbystów i trafiać do biznesu.

Z tej okazji skorzystał m.in. szef Komisji Jose Barroso, który pracuje obecnie dla Goldman Sachs. To bank, który pomagał Grecji ukrywać prawdziwe zadłużenie, czerpiąc z tego korzyści i pogłębiając jej problemy. Oprócz tego, Jose Barroso stał na czele Komisji, która kilka lat temu negocjowała programy finansowe dla Grecji. Jego zatrudnienie przez Goldman Sachs wywołało falę krytyki, ale obecna Komisja Europejska powstrzymuje się od oceny.

Reklama

Rzecznik KE Margaritis Schinas ograniczył się tylko do przypomnienia obowiązujących reguł. "Po 18 miesiącach od zakończenia pracy w Komisji istnieje rozsądne przypuszczenie, że dostęp do wszelkich poufnych informacji już jest nieaktualny" - powiedział.

"Wszystko jest zgodne z przepisami, ale na pewno nie z etycznymi standardami" - mówią aktywiści na rzecz przejrzystości i podobnie jak unijna rzecznik praw obywatelskich apelują o zmianę zasad.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama