Reklama

Reklama

Były gubernator Veracruz czeka na ekstradycję

Zatrzymany w sobotę w Gwatemali b. gubernator stanu Veracruz w Meksyku, Javier Duarte został umieszczony w więzieniu Matamoros, gdzie oczekuje na ekstradycję. Duarte pogodził się z faktem, że będzie przekazany Meksykowi - podał prawnik, który z nim rozmawiał.

Lokalna telewizja pokazała scenę aresztowania Duarte, który przebywał w jednym z hoteli w kurorcie Panajachel, w departamencie Solola, wraz z małżonką. Podczas aresztowania Duarte zachowywał się spokojnie.

43-letni Duarte, znany jako prominentny działacz rządzącej Partii Instytucjonalno-Rewolucyjnej (PRI) i polityk popierający prezydenta Meksyku Enrique Penę Nieto, jest oskarżany o wykorzystywanie całego szeregu należących doń spółek-widm do transferu i przywłaszczania sobie środków publicznych, które wykorzystywał następnie do nabywania majątku tak w Meksyku, jak za granicą.

Reklama

Zarzuty zostały sformułowane, gdy urząd gubernatora w Veracruz zdobył polityk z opozycyjnej Partii Akcji Narodowej (PAN). Nowy gubernator oskarżył poprzednika o korupcję na olbrzymią skalę i współdziałanie z zorganizowaną przestępczością. W październiku wydano nakaz aresztowania Duarte, który zbiegł i ukrywał się przed organami ścigania

Cień na rządy Duarte w stanie Veracruz, który posiada bogate złoża ropy naftowej i dobrze rozwinięte rolnictwo, kładzie też niewyjaśniona sprawa masowych grobów z ciałami ofiar porwań, a także zabójstwa dziennikarzy usiłujących wyjaśnić i przedstawić publicznie mechanizmy korupcji.

"Duarte praktycznie nie opuszczał swego pokoju hotelowego w Panajachel. Chciał uchodzić za meksykańskiego turystę" - poinformował Stu Velasco, zastępca szefa gwatemalskiej policji.

Omar Garcia, szef specjalnej grupy śledczej działającej w ramach biura Prokuratora Generalnego Meksyku, który przybył do Gwatemali, powiedział podczas konferencji prasowej w niedzielę, że Duarte dostał się do Gwatemali drogą lądową i przebywał w tym kraju od 5 miesięcy. Podczas ucieczki wykorzystał prywatne samoloty, aby przemieszczać się po terytorium Meksyku.

Według oświadczenia urzędu federalnego Prokuratora Generalnego Duarte został zatrzymany przy pomocy agentów Interpolu.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy