Reklama

Reklama

Były doradca Donalda Trumpa skazany. Bannonowi grozi więzienie

Steve Bannon, były główny strateg Białego Domu i szef kampanii Donalda Trumpa, został uznany winnym zarzutów uchylania się od zeznań przed komisją śledczą Kongresu ds. wydarzeń 6 stycznia. Grozi mu kara do roku więzienia i 100 tys. dolarów grzywny.

Ława przysięgłych w sądzie federalnym w Waszyngtonie wydała wyrok po 2,5 godzinach obrad. Uznała Steve'a Bannona winnym dwóch zarzutów: odmowy stawienia się przed komisją Kongresu i odmowy złożenia dokumentów. Prawo przewiduje karę od 1 do 12 miesięcy więzienia za każdy z zarzutów. Wymiar kary zostanie ogłoszony 21 października.

Bannon został skazany, bo zignorował formalne wezwanie do złożenia zeznań przed komisją śledczą Izby Reprezentantów badającą okoliczności szturmu na Kapitol 6 stycznia. Bannon - który w czasie zamieszek nie pełnił formalnej roli w Białym Domu - początkowo twierdził, że nie może zeznawać, bo poprosił go o to Trump.

Reklama

Powołał się przy tym na tzw. przywilej egzekutywy, zwyczaj prawny pozwalający prezydentom chronić treść wewnętrznych rozmów. Większość ekspertów uważa jednak, że dotyczy on tylko urzędujących prezydentów.

Steve Bannon jest uważany za jedną z kluczowych osób zaangażowanych w szturm na Kapitol

Tuż przed rozpoczęciem procesu były doradca Trumpa oznajmił, że jest skłonny zeznawać - po tym, jak były prezydent mu na to zezwolił w przysłanym liście. Prokuratura twierdziła, że jest to wybieg, bo Bannon nie wysłał dotąd komisji żadnych dokumentów.

Bannon - który jeszcze przed wyrokiem sugerował, że się od niego odwoła - jest uważany za jedną z kluczowych osób zaangażowanych w protesty, które skończyły się szturmem na Kapitol. Na dzień przed zamieszkami zapowiadał podczas swojego podcastu, że 6 stycznia "zawali się piekło", i sugerował, że dojdzie do "rewolucji". 5 stycznia Bannon spotkał się też w hotelu Willard w Waszyngtonie z republikańskimi kongresmenami.

CZYTAJ WIĘCEJ: USA: Ołena Zełenska spotkała się z Jill Biden

Steve Bannon jest jednym z dwóch byłych doradców Trumpa, który usłyszał zarzuty z powodu odmowy zeznań. Drugim jest Peter Navarro, który odpowiadał w Białym Domu za politykę handlową.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy