Reklama

Była żona mordercy i pedofila skazana za współudział wraca na wolność

Michelle Martin, była żona belgijskiego mordercy i pedofila Marca Dutroux, w piątek odzyska wolność bez żadnych ograniczeń. Martin, skazana za współudział w zbrodniach ówczesnego męża, została przedterminowo zwolniona z więzienia 10 lat temu, po czym trafiła do klasztoru - informuje belgijska telewizja VRT.

Michelle Martin aresztowano 13 sierpnia 1996 roku, tego samego dnia co jej byłego męża, skazanego później na karę dożywotniego więzienia za trzy morderstwa, dziewięć porwań i tortury, które spowodowały śmierć czterech dziewczynek oraz za wieloletnie gwałty na dzieciach. 

Proces tej pary wstrząsnął opinią publiczną. Ujawnienie ogromu zbrodni wywołało szok, a podejrzana nieudolność organów ścigania w tej sprawie - niemal rewolucyjne nastroje w Belgii.

W 2004 roku Martin została skazana na 30 lat pozbawienia wolności za współudział w zbrodniach Dutroux, ale sąd zezwolił, by opuściła więzienie po 16 latach. Prokuratura w Mons i rodziny ofiar wnioskowały o kasację tej decyzji, ale w 2012 roku sąd apelacyjny nie dopatrzył się uchybień w decyzji sądu pierwszej instancji, tym samym potwierdzając, że Martin może przedterminowo wyjść z więzienia.

Reklama

Tłumaczyła się strachem przed mężem

Martin, z zawodu nauczycielka, na procesie tłumaczyła swój udział w zbrodniach strachem przed mężem. Wskazywała, że była zbyt przerażona, aby wejść do ukrytej piwnicy i nakarmić dwie uwięzione przez pedofila dziewczynki, gdy Dutroux odsiadywał czteromiesięczny wyrok za kradzież samochodu. Obie dziewczynki zmarły z głodu.

Kobieta w 2012 roku skorzystała z możliwości wcześniejszego zwolnienia, ale pod pewnymi warunkami: musiała zaakceptować opiekę psychologiczną, nie mogła wypowiadać się w mediach i nie mogła szukać kontaktu z przyjaciółmi lub rodziną ofiar. Martin trafiła do klasztoru klarysek w Mallone na południu Belgii, aby rozpocząć nowe życie.

Te warunki zostały narzucone na 10 lat i w piątek termin ten dobiega końca.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Belgia | Michelle Martin

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy