Reklama

Reklama

Była prezydent Argentyny oskarżona o pranie pieniędzy

Była prezydent Argentyny Cristina Kirchner (2007-15) została we wtorek oskarżona o pranie pieniędzy. Była szefowa państwa ma zakaz opuszczania kraju - poinformowano w oświadczeniu.

Wśród oskarżonych w sprawie dotyczącej rodzinnej firmy z branży nieruchomości o nazwie Los Sauces są także dzieci byłej prezydent Maximo i Florencia oraz biznesmeni Cristobal Lopez i Lazaro Baez. Według sędziego Claudio Bonadio była prezydent spiskowała wraz z dziećmi, by ukrywać źródło nielegalnych pieniędzy.

Sędzia zablokował aktywa pani Kirchner w wysokości 8 mln dolarów.

W kwietniu 2016 roku deputowana Margarita Stolbizer złożyła skargę na Kircher oraz jej dzieci, twierdząc, że Los Sauces było wykorzystywane do prania pieniędzy - łapówek pochodzących od firm budowlanych, które wygrywały lukratywne przetargi na zamówienia publiczne za prezydentury pani Kirchner oraz za wcześniejszych rządów jej męża, Nestora.

Reklama

Cristobal Lopez to zamożny biznesmen, właściciel kasyn i grupy medialnej Indalo, który jest blisko związany z byłą prezydent i jej zmarłym w 2010 roku mężem.

Lazaro Baez to przedsiębiorca z firmy BTP, który znacznie się wzbogacił za rządów Kirchnerów, wykorzystując zamówienia publiczne w prowincji Santa Cruz w Patagonii na południu Argentyny, która była bastionem Kirchnerów. Od roku przebywa on w więzieniu.

Gdy Kirchner w ub. miesiącu stawiła się w sądzie, podkreślała, że jest niewinna i utrzymywała, że jest ofiarą bezprecedensowego "prześladowania ze strony mediów i sądownictwa". 

Była prezydent już jest oskarżona w dwóch innych aferach korupcyjnych i jest objęta śledztwem w związku z operacjami walutowymi banku centralnego z 2015 roku. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy