Reklama

Reklama

"Bunt" w USA. 17 stanów wystąpiło przeciwko Trumpowi

17 amerykańskich stanów, w tym m. in. stany Nowy Jork, Kalifornia i Waszyngton, wystąpiło we wtorek na drogę sądową przeciwko administracji prezydenta Donalda Trumpa. Domagają się zaprzestania "okrutnej i bezprawnej" polityki dzielenia rodzin migrantów.

W pozwach wniesionych do sądów federalnych władze tych stanów domagają się zaprzestania polityki niewpuszczania do USA na granicy z Meksykiem osób ubiegających się o azyl.

Rozporządzenie prezydenta z 20 czerwca, w którym polecił on zaprzestania polityki rozdzielania rodzin migrantów, określono jako "iluzoryczne". Wskazano, że Trump nic nie wspomniał o rodzinach już rozdzielonych, a nieco później zaapelował o szybkie deportowanie migrantów.

W pozwach wskazano, że rodziny migrantów pozbawiono prawa do rozpatrzenia ich spraw przez sądy imigracyjne.

Obecną politykę władz federalnych wobec migrantów określono jako "sprzeczną z konstytucją USA". "Polityka dzielenia rodzin i związane z nią działania administracji wyrządziły poważne szkody stanom i ich mieszkańcom" - podkreślono w pozwach.

Reklama

"Okrutna polityka"

Prokurator generalny stanu New Jersey Gurbir Grewal określił politykę dzielenia rodzin jako "po prostu okrutną".

"Wydaje się, że każdego dnia administracja wydaje nowe, sprzeczne polecenia i sprzeczne uzasadnienia. Ale nie możemy zapominać, że w grę wchodzą losy żywych ludzi" - dodał.

Prokurator generalna stanu Nowy Jork Barbara Underwood oświadczyła, że wiele dzieci migrantów przetrzymywanych w zamkniętych ośrodkach cierpi na depresje, choroby psychiczne i ma skłonności samobójcze.

Według danych władz federalnych, w zamkniętych ośrodkach przebywa obecnie 11,8 tys. dzieci migrantów.

Wiceprezydent ostrzega migrantów

Tymczasem przebywający w Brazylii wiceprezydent USA Mike Pence ostrzegł na konferencji prasowej nieudokumentowanych imigrantów, aby "nie ryzykowali życia ich dzieci", próbując przedostać się do USA nielegalne. 

"Jeżeli nie możecie przyjechać legalnie, nie przyjeżdżajcie w ogóle" - powiedział Pence.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy