Reklama

Bułgaria: Wykryto salmonellę w mięsie z Polski

W trzech partiach mięsa drobiowego importowanego z Polski wykryto pałeczki salmonelli. Sprzedaż ponad 50 ton mięsa została wstrzymana - poinformowała we wtorek Bułgarska Agencja ds. Bezpieczeństwa Żywności.

Chodzi o trzy partie mięsa o łącznej wadze 50 400 kg. Wyniki analiz pobranych próbek bułgarska agencja otrzymała we wtorek. Mięso nie trafiło na rynek.

Próbki importowanego z Polski mięsa pobierane są z każdej partii w związku z nasiloną kontrolą po kilku skandalach z importem zakażonego mięsa, którego część trafiła na bułgarski rynek.

Sygnał w sprawie zarażonej partii bułgarska Agencja wysłała do Systemu Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF).

To już trzeci przypadek

To już trzeci w ostatnich miesiącach przypadek wstrzymania importu dużych partii zakażonego polskiego mięsa. W listopadzie ze sprzedaży wycofano ok. 100 ton mięsa drobiowego, a w grudniu - 21 ton.

Reklama

Po nagłośnieniu sprawy okazało się, że Agencja ds. Bezpieczeństwa Żywności przez ponad pół roku lekceważyła sygnały od RASFF w sprawie mięsa z Polski, które po raz pierwszy trafiło na bułgarski rynek w pierwszym kwartale 2019 r. Według krajowych mediów, zanim zaostrzono badanie polskiego mięsa, na rynek trafiło ponad 500 ton. Latem służby medyczne poinformowały o nasileniu się w kraju liczby zachorowań na salmonellę.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy