Reklama

Reklama

Bułgaria: Partia GERB wygrała wybory parlamentarne

Pierwsze miejsce w niedzielnych przedterminowych wyborach parlamentarnych w Bułgarii zajęła centroprawicowa partia GERB byłego premiera Bojko Borisowa, która otrzymała 25,4 proc. głosów - poinformowała Centralna Komisja Wyborcza po przeliczeniu 99 proc. kart do głosowania. Ugrupowania, które dostały się do parlamentu, nie deklarują chęci tworzenia koalicji, co może utrudnić powołanie nowego rządu.

Do liczącego 240 miejsc jednoizbowego parlamentu Bułgarii wejdzie siedem partii. Ostateczne wyniki wyborów zostaną ogłoszone najprawdopodobniej w czwartek, gdy do kraju dotrą dokumenty z zagranicy.

Na drugim miejscu w niedzielnym głosowaniu znalazło się centrowe ugrupowanie Kontynuujemy Zmiany byłego premiera Kriła Petkowa, które zdobyło 20,31 proc. poparcia.

Trzecią siłą polityczną w nowym parlamencie będzie turecki Ruch na rzecz Praw i Swobód z 13,28 proc. głosów, a czwartą prorosyjskie ugrupowanie Wazrażdane z 10,21 proc. poparcia. Piąty wynik (9,31 proc.) zdobyła Lewicowa Bułgarska Partia Socjalistyczna. 

Reklama

Centroprawicowa koalicja Demokratyczna Bułgaria zajęła szóste miejsce z 7,52 proc., zaś na siódmej pozycji usytuowała się partia byłego premiera Stefana Janewa Bułgarski Progres - 4,68 proc.

Partia, która wygrała wybory nieco ponad rok temu, nie wejdzie do parlamentu

MSW poinformowało o około 500 różnych naruszeniach wyborczych, przeważnie związanych z próbami handlu głosami ze strony GERB i tureckiego Ruchu na rzecz Praw i Swobód.

Do nowego parlamentu nie wejdzie partia showmana Sławi Trifonowa, która zdobyła 3,68 proc. głosów i nie przekroczyła 4-procentowego progu wyborczego. Właśnie to ugrupowanie wygrało wybory w lipcu 2021 roku, ale nie zdołało powołać rządu, co doprowadziło do kolejnych wyborów w listopadzie 2021 roku.

Utworzenie rządu może okazać się niemożliwe

Po ogłoszeniu wstępnych wyników lider Kontynuujemy Zmiany Kirił Petkow oświadczył, że jego formacja będzie w opozycji i nie ma w planach współrządzenia z GERB oraz tureckim ruchem. Lider Wazrażdane Kostadin Kostadinow również zadeklarował, że nie dąży do zawiązywania żadnej koalicji.

Większość obserwatorów przewiduje rozpisanie nowych wyborów w lutym 2023 roku. 

Bojko Borisow był premierem Bułgarii od listopada 2014 roku do stycznia 2017 roku, a następnie od maja 2017 roku do maja 2021 roku. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy