Reklama

"Budują pomosty" między Polską i Ukrainą

25-lecie istnienia obchodziła w sobotę licząca ponad 18 tysięcy członków Federacja Organizacji Polskich na Ukrainie (FOPnU). Uroczystości jubileuszowe odbyły się w Narodowej Akademii Muzycznej im. Piotra Czajkowskiego w Kijowie. "Przyczyniamy się do budowania pomostów między jednym a drugim państwem" - zaznaczyła prezes FOPnU Emilia Chmielowa.

"25 lat to czas, w którym rodzi się pokolenie. To okres długiej, mozolnej pracy we wszystkich kierunkach w życiu polskiej mniejszości narodowej na Ukrainie. Jako obywatele Ukrainy naszą działalnością przyczyniamy się do budowania pomostów między jednym a drugim państwem" - powiedziała podczas obchodów prezes FOPnU Emilia Chmielowa.

"Najcenniejsze jest to, że organizacja nasza istnieje, rozbudowuje się i rośnie w siłę. Społeczność polska na Ukrainie jest społecznością żywą, która często potrafi samodzielnie pokonywać liczne przeszkody, potrafi porozumieć się z każdym i która nie potrzebuje już prowadzenia za rękę" - zaznaczyła.

Reklama

Ambasador Polski na Ukrainie Jan Piekło podkreślił, że społeczność polska w tym kraju działa na rzecz zbliżenia między dwoma narodami. "Dzięki wam Ukraina stała się lepiej znana w Polsce. Dzięki wam możemy budować dobre stosunki polsko-ukraińskie" - oświadczył.

Podczas uroczystości odczytano list, który do uczestników zjazdu z okazji 25-lecia FOPnU wystosował marszałek Senatu Stanisław Karczewski. "Federacja Organizacji Polskich na Ukrainie jest czymś więcej niż wspólnotą. To wspólnota wspólnot" - napisał.

"Wszyscy staramy się działać dla dobra Polaków, tych w ojczyźnie i tych zamieszkujących poza macierzą. Z radością przyjmuję każdą sytuację, w której wzajemnie wspieramy się w naszych działaniach dla większego dobra, wspólnej wolności i spełnionych nadziei" - zaznaczył Karczewski.

Federacja Organizacji Polskich na Ukrainie zrzesza Polaków w 134 organizacjach członkowskich w tym kraju. Ostatni spis powszechny, przeprowadzony na Ukrainie w 2001 roku, wykazał, że mniejszość polska w tym kraju liczy 144 tys. osób.

Z Kijowa Jarosław Junko 

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy