Reklama

Reklama

Brytyjski rząd walczy z plagą błędów przy wypisywaniu recept

Brytyjski rząd walczy z plagą błędów przy przepisywaniu leków. Obecnie na Wyspach notuje się cztery-pięć zgonów dziennie w wyniku błędów przy wypisywaniu recept oraz wydawaniu i monitorowaniu tego, jak brane są leki. Minister zdrowia ogłasił program reform, które mają zmienić tę sytuację.

237 mln błędów rocznie - tyle, jak szacują opublikowane w piątek badania, popełnia się na Wyspach przy wypisywaniu recept. Ponad 1/4 prowadzić może do poważnych komplikacji. 

Autorzy badania - zamówionego przez resort zdrowia - zastrzegają, że statystyki te nie różnią się znacząco od amerykańskich czy unijnych, ale brytyjski rząd ogłasił program walki z tym zjawiskiem. 

Minister zdrowia zapowiedział inwestycję 75 mln funtów w budowę systemu recept elektronicznych. Ma to przyspieszyć jego wprowadzenie. W rozmowie z BBC zapowiedział też dekryminalizację błędów farmaceutycznych.

Reklama

"W momencie, gdy jest to akt kryminalny, farmaceuta nie przyzna się do takiego błędu. A my potrzebujemy otwartości, żeby lepiej temu zapobiegać" - tłumaczył minister Jeremy Hunt.

Związek Pielęgniarzy nazwał opublikowane dane "bardzo niepokojącymi". Zwraca uwagę, że sytuację pogarsza brak rąk do pracy w brytyjskiej służbie zdrowia. Zwiększona liczba obowiązków, jakie spoczywają na barkach pielęgniarzy czy lekarzy, sprawia, że bardziej podatni są oni na błędy.

 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy