Reklama

Reklama

Brytyjski poseł o reparacjach wojennych: Polska powinna pozwać Niemców

Daniel Kawczyński, brytyjski poseł o polskich korzeniach, bada możliwości składania przez mieszkających w Wielkiej Brytanii Polaków, którzy ucierpieli w czasie II wojny światowej, indywidulanych pozwów przeciw władzom Niemiec. Polityk podkreślił, że skontaktował się już w tej sprawie z prawnikami. Dodał także, że polski rząd działa w tej kwestii zbyt wolno.

Daniel Kawczyński wspólnie ze swoimi asystentami oraz prawnikami zaczął szukać osoby mającej odpowiednio mocne podstawy do wystąpienia z roszczeniami wobec Niemiec. Brytyjski polityk Partii Konserwatywnej podkreślił, że chciałby to potraktować jako swego rodzaju pilotażowy proces, mający na celu przetarcie szlaków dla kolejnych polskich obywateli mieszkających w Wielkiej Brytanii.

- Obawiam się, że rząd polski działa zbyt opieszale w kwestii domagania się od Niemiec reparacji wojennych, a czas dramatycznie ucieka. Dlatego chcemy zbadać możliwość składania przez obywateli polskich lub polskiego pochodzenia mieszkających w Wielkiej Brytanii prywatnych pozwów przeciw władzom Niemiec z tytułu poniesionych strat w czasie II wojny światowej - powiedział poseł polskiego pochodzenia.

Reklama

"Jeśli negocjacje zawodzą, trzeba szukać innych środków"

Kawczyński przekonywał w zeszłym tygodniu, że w związku z tym, iż Niemcy nie chcą rozmawiać na temat reparacji wojennych, Polska powinna pozwać je przed międzynarodowy trybunał. 

- Jeśli negocjacje zawodzą, trzeba szukać innych środków i zdecydowanie zachęcałbym polski rząd do pozwania Niemców przed międzynarodowym sądem - mówił polityk.

Brytyjski poseł podkreślił, że to czy i jak szybko ta sprawa zostanie rozwiązana, zależy w dużej mierze od tego, czy rząd polski przeznaczy na drogę sądową adekwatne środki.

Reklama

Reklama

Reklama