Reklama

Reklama

Brytyjscy posłowie mogą dostać się do trumny Elżbiety II bez kolejki. Czekający są niezadowoleni

Od środowego popołudnia tłum ludzi czeka w długiej kolejce, aby przejść obok trumny z ciałem Elżbiety II w Westminster Hall. Tymczasem brytyjscy posłowie mają prawo ominąć kolejkę, oprócz tego mogą wprowadzadzić ze sobą cztery dodatkowe osoby. To, jak informuje "Times", powoduje niezadowolenie tych, którzy cierpliwie czekają na wejście od wielu godzin. Kolejka do Pałacu Westminsterskiego ma liczyć ponad pięć kilometrów.


Podczas gdy niektórzy muszą czekać w kolejce ustawionej wzdłuż Tamizy nawet kilkadziesiąt godzin, parlamentarzyści mają możliwość natychmiast dostać się do Westminster Hall po okazaniu przepustki.

"Nie ma dla tego usprawiedliwienia, to nie fair"

- To nadużycie przywilejów. Nie mam nic przeciwko staniu w kolejce, bo wszyscy stoją. Ale nie ma usprawiedliwienia dla czegoś takiego, to nie fair - powiedziała cytowana przez "Times" Julie Newman.

Jak szacują władze, przez ponad cztery dni, w czasie których trumna będzie wystawiona na widok publiczny, hołd królowej może chcieć oddać nawet milion osób.

Reklama

Kolejka może osiągnąć nawet 16 kilometrów

W czwartek w południe kolejka liczyła ponad 5 km, co oznacza, że od rana wyraźnie się wydłużyła. Szacunki mówią, że może osiągnąć długość nawet 16 kilometrów. W sobotę wieczór dołączenie do niej może okazać się już niemożliwe.

Gdy w środę po południu rozpoczęto wpuszczanie pierwszych osób do Westminster Hall, sali, w której wystawiona jest trumna, brytyjski rząd uruchomił w internecie serwis pokazujący na żywo aktualną długość kolejki oraz informujący, w pobliżu jakich charakterystycznych punktów obecnie się kończy. Stan można sprawdzać na kanale ministerstwa cyfryzacji, kultury, mediów i sportu na YouTube oraz jego profilach na Facebooku i Twitterze.

Na pół godziny przed otwarciem drzwi do Pałacu Westminsterskiego kolejka liczyła nieco ponad 4 km i do późnego wieczora jej długość wahała się między 3,8-4,1 km, a przez noc skróciła się do 3,2 km. Od czwartku rano z powrotem zaczęła się wydłużać i o godz. 10.30 czasu londyńskiego liczyła ok. 5,1 km.

Wejście do Westminster Hall w celu przejścia koło trumny i oddania hołdu królowej będzie możliwe do godz. 6.30 w dniu pogrzebu, w poniedziałek 19 września.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy