Reklama

Reklama

Brytyjczycy się zbroją na wypadek starcia z Rosją

Samoloty brytyjskiego lotnictwa wojskowego RAF, które lada dzień mogą zostać skierowane do bombardowań pozycji Państwa Islamskiego w Syrii, zostaną uzbrojone na wypadek starcia w powietrzu z Rosjanami. Brytyjscy wojskowi traktują je jako prawdopodobne, odkąd rosyjskie lotnictwo podjęło działania po stronie reżymu prezydenta al-Assada.

Brytyjskie media mocno nagłaśniały w minionych dniach protesty NATO przeciwko naruszaniu przez rosyjskie myśliwce tureckiej przestrzeni powietrznej. Turcy dwukrotnie wzięli na cel Rosjan, choć powstrzymali się od naciśnięcia guzika startowego rakiet przeciwlotniczych.

Turcy nie mieli takich oporów wcześniej zestrzeliwując w podobnych okolicznościach samolot i kilka helikopterów syryjskiego lotnictwa i - jak sądzą brytyjscy wojskowi - za trzecim razem nie popuszczą też Rosjanom. Zaogniłoby to sytuację na niebie nad Syrią i Irakiem, która - jak uważa niedzielna prasa brytyjska - wymknęła się spod kontroli NATO.

Reklama

Brytyjskie maszyny Tornado przelatywały dotychczas nad Syrią w drodze z Cypru nad Irak tylko z ładunkami bomb i rakiet powietrze-ziemia. "The Sunday Times" donosi, że polecenie uzbrojenia ich na przyszłość w pociski powietrze-powietrze wywołało lekki popłoch wśród brytyjskich polityków.

Gazeta informuje też, że brytyjski sztab powietrzny przeprowadził już kilka ćwiczeń i symulacji na wypadek kolizji z rosyjskimi samolotami nad Syrią, przypadkowych, a nawet rozmyślnych ataków z ich strony.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy