Reklama

Browder: Kryzys gospodarczy zakończy reżim Putina

Aż 86 procent Rosjan popiera politykę Władimira Putina - wynika z ostatniego sondażu Centrum Analitycznego Jurija Lewady, niezależnej rosyjskiej pracowni badania opinii publicznej. W tak wysokie poparcie rosyjskiego prezydenta nie wierzy Bill Browder, niegdyś czołowy inwestor w Moskwie, obecnie zagorzały przeciwnik Kremla.

Browder został poproszony o wytłumaczenie wysokiego poparcia dla Putina podczas rozmowy w studiu CNBC Europe.

"Zacznijmy od tego, że sondaże nie oddają prawdy. Pamiętajmy, że Rosjanie żyją w niebezpiecznej dyktaturze. Wyobraźmy sobie, że dzwoni do nich nieznajomy ankieter z pytaniem "czy pan/pani popiera Władimira Putina?" - i co mają odpowiedzieć? Oczywiście, że popierają" - wyjaśnił Browder.

"Wątpię, czy aż tyle osób go popiera, ale na pewno ma wysokie poparcie dzięki podsycaniu nacjonalistycznych nastrojów, co jest powszechną praktyką chociażby w rosyjskiej telewizji" - dodał gość CNBC Europe.

Reklama

Browder uważa, że poparcia dla poczynań Putina - zarówno deklarowanego jak i rzeczywistego - nie zmieni zabójstwo Borysa Niemcowa. "Jego śmierć bardzo mnie dotknęła, głęboko przejęli się nią też zwolennicy wolnej, liberalnej i demokratycznej Rosji, ale to wszystko" - przyznał biznesmen.

Zdaniem założyciela i dyrektora generalnego Hermitage Capital Management największym zagrożeniem dla rosyjskiego prezydenta jest obecnie pogłębiający się kryzys gospodarczy i to jego następstwa mogą pozbawić Putina władzy.

"Dlaczego doszło do arabskiej wiosny? Bo ceny żywności czy paliwa wzrosły do poziomu nieosiągalnego dla wielu obywateli. To może wydarzyć się też w Rosji. Kryzys gospodarczy może doprowadzić do upadku reżimu Putina, ale nikt - oni on, ani my - nie wie, kiedy to może nastąpić" - powiedział Browder.

Browder do 2005 roku był największym inwestorem zagranicznym w Rosji. Od 2009 roku, kiedy w więzieniu śmiertelnie pobity został jego prawnik Siergiej Magnitski, który ujawnił wielomilionowe oszustwo dokonane przez wysokich rangą urzędników państwowych, Browder prowadzi kampanię demaskującą powszechną wśród rosyjskich elit korupcję i akty łamania praw człowieka.

Jest autorem książki "Czerwony alert", opisującej walkę o sprawiedliwość i pamięć o Magnitskim.

***

Czytaj także: Wróg numer jeden Władimira Putina

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy