Reklama

Reklama

Brexit: Jest porozumienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejską

Wielka Brytania i Unia Europejska osiągnęły porozumienie w sprawie umowy handlowej, która zacznie obowiązywać po zakończeniu okresu przejściowego po brexicie - poinformował brytyjski premier Boris Johnson. Wyraził przy tym nadzieję, że umowa zostanie ratyfikowana przez brytyjski parlament 30 grudnia. Zdaniem szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen "umowa z Wielką Brytanią jest sprawiedliwa i zrównoważona". - To dobra umowa - powiedziała.

- Oczywiście argumenty były czasami ostre, ale uważam, że jest to dobra umowa dla całej Europy. Moim zdaniem nie będzie źle, jeśli UE będzie miała u swoich drzwi dobrze prosperującą, dynamiczną i zadowoloną z siebie Wielką Brytanię - powiedział Johnson podczas konferencji prasowej, krótko po ogłoszeniu informacji o zawarciu porozumienia z UE.

Brytyjski premier podkreślił, że porozumienie daje pewność przedsiębiorstwom w całym kraju i przyniesie korzyści całej Wielkiej Brytanii. 

- Od 1 stycznia nie będzie palisady taryf celnych ani barier taryfowych w handlu - mówił Johnson. 

Reklama

Szefowa KE: Porozumienie jest uczciwe i zrównoważone

Umowę skomentowała też przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. - To dobra umowa, czuję satysfakcję i ulgę. Czas ruszyć dalej, pozostaniemy z Wielką Brytanią zaufanymi partnerami, nadal będziemy współpracować - powiedziała przewodnicząca KE. - Wszystkim Europejczykom mówię: Czas zostawić za sobą brexit. Nasza przyszłość tworzy się w Europie - dodała.

Porozumienie jest uczciwe i zrównoważone - przekazała von der Leyen, dodając, że droga do jego zawarcia była długa i kręta, a trudnych negocjacji nie ułatwiała pandemia koronawirusa. Jednak biorąc pod uwagę stawkę tych negocjacji, warto było walczyć o porozumienie - mówiła szefowa Komisji Europejskiej.

Pochwaliła też pracę negocjatorów, "którzy wykonali wspaniałą pracę i osiągnęli tak wiele w zaledwie dwanaście miesięcy".

Jednolity rynek będzie działał na uczciwych zasadach, jeżeli ktoś nie będzie się do nich stosował spotkają go poważne konsekwencje - podkreśliła von der Leyen podczas konferencji prasowej.

Czas ruszyć dalej - zapowiedziała szefowa Komisji Europejskiej, zaznaczając, że Unia Europejska i Wielka Brytania pozostaną zaufanymi partnerami i będą nadal współpracować w wielu obszarach, realizując wspólne cele.

Umowa czeka na ratyfikację

Po wielu miesiącach trudnych negocjacji udało się osiągnąć porozumienie Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. Po okresie przejściowym nie dojdzie do tak zwanego twardego brexitu.

Umowa, która liczy około 2000 stron, musi zostać jeszcze ratyfikowana przez obie strony.

Porozumienie spełnia wszystkie oczekiwania Brytyjczyków - zapewnił brytyjski rząd w wydanym oświadczeniu. "Wszystko, co obiecano Brytyjczykom w referendum w 2016 roku i w zeszłorocznych wyborach powszechnych, zostało osiągnięte dzięki temu porozumieniu. Odzyskujemy kontrolę nad naszymi pieniędzmi, granicami, prawem, handlem i naszymi łowiskami" - napisano oświadczeniu brytyjskiego rządu.

Wskazano, że Wielka Brytania nie będzie już związana przepisami UE ani orzeczeniami Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości i zapewniono żadne czerwone linie negocjacyjne nie zostały przekroczone. "Oznacza to, że z dniem 1 stycznia 2021 r. będziemy mieli pełną niezależność polityczną i gospodarczą" - podkreślono.

Brak umowy handlowej bardziej zaszkodziłby Londynowi

Okres przejściowy po brexicie kończy się 31 grudnia. Gdyby do tego czasu porozumienie nie zostało zawarte i ratyfikowane, od nowego roku handel między Wielką Brytanią a UE odbywałby się na ogólnych zasadach Światowej Organizacji Handlu (WTO), czyli mogłyby pojawić się cła, kwoty ilościowe i inne bariery.

Unia Europejska odpowiada za prawie połowę handlu zagranicznego Wielkiej Brytanii, a Wielka Brytania tylko za kilkanaście procent handlu UE. Jak oceniano w trakcie negocjacji - brak umowy handlowej bardziej zaszkodziłby Londynowi. 

W czwartek rano, jeszcze przed ogłoszeniem porozumienia, na wiadomość o tym, że Wielka Brytania i Unia Europejska prawdopodobnie się dogadały, pozytywnie zareagowały giełdy.

***

Trwa wielka loteria na 20-lecie Interii!

Weź udział i wygraj! Każdego dnia czeka ponad 20 000 złotych - kliknij i sprawdź!

W tym roku świętujemy swoje 20-lecie i mamy dla Ciebie niespodziankę. Masz szansę wygrać wielką gotówkę już dziś! Zapraszamy do udziału w Multiloterii. Każdego dnia do wygrania minimum 20 000 złotych, a w wybrane dni grudnia nawet 40 000 złotych! Dołącz do tysięcy Internautów biorących udział w grze! Kliknij link GRAM o duże pieniądze już teraz!

Reklama

Reklama

Reklama