Reklama

Reklama

Brazylia: Skazany za korupcję eksprezydent zgłoszony jako kandydat w wyborach

Brazylijska lewicowa Partia Pracujących (PT) zgłosiła w środę kandydaturę swojego historycznego przywódcy Luiza Inacio Luli da Silvy do wyborów prezydenckich - poinformowano na stronie internetowej ugrupowania. Pierwsza tura odbędzie się 7 października.

"To już oficjalne. Lula jest kandydatem Partii Pracujących na prezydenta Republiki" - brzmi informacja podana na stronie. "Dzisiaj jest bardzo ważny dzień. Przybyliśmy, aby zarejestrować kandydaturę Luli mimo głosów sprzeciwu wszystkich tych, którzy nie chcą, aby tak się stało" - powiedział przed siedzibą państwowej komisji wyborczej w stolicy kraju Brasilii przewodniczący PT Gleisi Hoffmann.

Nie wiadomo jednak, czy brazylijska państwowa komisja wyborcza zgodzi się na rejestrację kandydata, bowiem Lula obecnie przebywa w więzieniu.

Lula był prezydentem Brazylii w latach 2003-2011. W 2014 roku stał się obiektem śledztwa w sprawie korupcji wśród najwyższych urzędników państwowych, polityków i największych biznesmenów. W lipcu 2017 roku został nieprawomocnie skazany za korupcję na 9,5 roku więzienia, a po apelacji sąd drugiej instancji zwiększył mu karę do 12 lat pozbawienia wolności.

Reklama

W kwietniu tego samego roku Lula rozpoczął odsiadywanie wyroku, mimo to jest zdecydowanym liderem przedwyborczych sondaży. Sam Lula utrzymuje, że jest niewinny i twierdzi, że padł ofiarą prześladowań politycznych, które mają uniemożliwić mu ubieganie się o trzecią kadencję prezydenta państwa. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy