Reklama

Reklama

Brazylia: Komisja parlamentu za procedurą usunięcia Dilmy Rousseff z urzędu

Komisja ds. impeachmentu izby niższej Kongresu (parlamentu) Brazylii opowiedziała się w poniedziałek za wszczęciem procedury wobec prezydent Dilmy Rousseff za pogwałcenie ustaw budżetowych, co miało sprzyjać jej ponownemu wyborowi w 2014 roku.

Wniosek przegłosowano stosunkiem głosów 38:27. Obrady komisji przebiegały w gorącej atmosferze. Zwolennicy pani prezydent zarzucali jej przeciwnikom zamiar dokonania zamachu stanu.
  Obecnie musi wypowiedzieć się w tej sprawie Izba Deputowanych na posiedzeniu plenarnym, co oczekiwane jest w niedzielę. Wymagana większość wynosi 2/3 głosów.

Ostateczna decyzja Senatu

Jeżeli wniosek o postawienie prezydent w stan oskarżenia zostanie przegłosowany wymaganą większością głosów, ostateczną decyzję podejmie Senat, gdzie wystarczy zwykła większość głosów. Wówczas Rousseff zostanie zawieszona w swoich czynnościach i rozpoczną się przygotowania do procesu.

Reklama

Zdaniem analityków, wynik głosowania w Izbie Deputowanych trudno przewidzieć.

Oskarżenia

Rousseff oskarżona jest o pogwałcenie ustaw fiskalnych i budżetowych w celu ukrycia przed wyborami rzeczywistej sytuacji kraju.

Kwestia jej ewentualnego impeachmentu wywołuje głębokie podziały wśród Brazylijczyków. Jej przeciwnicy twierdzą, że taka jest wola większości natomiast zwolennicy utrzymują, że chodzi po prostu o walkę o władzę.

Reklama

Reklama

Reklama