Reklama

Reklama

Brak postępu w rozmowach ws. zjednoczenia Cypru

Bez konkretnych rezultatów zakończyła się w czwartek późnym wieczorem w Genewie konferencja ws. zjednoczenia podzielonego od 40 lat Cypru. Rzecznik cypryjskiego rządu Nikos Christodoulides powiedział, że uczestnicy negocjacji chcą jak najszybciej powrócić do stołu rokowań.

Jak poinformował Christodoulides, najpierw - 18 stycznia - spotkają się eksperci wszystkich stron.

Według szefa greckiej dyplomacji Nikosa Kodziasa do wznowienia negocjacji może dojść już 23 stycznia.

Rozmowy w Szwajcarii toczą się pod auspicjami ONZ i stanowią dalszy ciąg negocjacji, które rozpoczęły się ponad rok temu w Nikozji.

Od 1974 r. Cypr jest podzielony na dwie części: południową, zamieszkałą przez Greków cypryjskich, która jest uznawana przez cały świat za legalne państwo cypryjskie, czyli Republikę Cypryjską; i północną, tzw. Turecką Republikę Cypru Północnego, zamieszkaną przez Turków cypryjskich i uznawaną jedynie przez Turcję. Na wyspie trwają od lat negocjacje na temat zjednoczenia wyspy. Jak do tej pory nie przyniosły one rezultatu.

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy