Reklama

Reklama

Brak odpowiedzi USA na polskie żądania. Rada Europy zaniepokojona

Komitet Ministrów Rady Europy wyraził poważne zaniepokojenie brakiem odpowiedzi USA na stawiane przez polskie władze żądanie gwarancji, by dwaj więzieni w Polsce przez CIA mężczyźni nie otrzymali kary śmierci i byli uczciwie sądzeni.

W lutym Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu odrzucił odwołanie Polski od wyroku z lipca ub.r., w którym uznał, że Polska naruszyła Europejską Konwencję Praw Człowieka w sprawie więzień CIA. Sędziowie uwzględnili skargi na Polskę złożone przez Palestyńczyka Abu Zubajdę i Saudyjczyka Abd al-Rahim al-Nashiriego. Obaj twierdzą, że w latach 2002-2003 zostali - za przyzwoleniem polskich władz - osadzeni przez CIA w tajnym więzieniu w Polsce, gdzie CIA ich torturowała przed transferem do USA.

W wyroku ETPC wskazał, że al-Nashiri został narażony na ryzyko skazania na karę śmierci przez komisję wojskową USA - wobec czego zobowiązania wynikające z Konwencji wymagają od Polski poszukiwania sposobów, aby to ryzyko "usunąć jak najszybciej" poprzez zabiegi u władz USA.

Reklama

W marcu Komitet Ministrów Rady Europy, który nadzoruje wykonywanie wyroków ETPC, wezwał Polskę, by pilnie zwróciła się do władz USA o zapewnienie, że al-Nashiri nie zostanie skazany na śmierć. Rada Europy obawia się też, że w trakcie jego procesu mogą zostać wykorzystane dowody uzyskane w wyniku tortur. Dlatego wezwano polskie władze, by domagały się od USA zapewnienia, że obaj nie zostaną narażeni na rażące zaprzeczenie sprawiedliwości.

W wyroku ETPC stwierdził siedem naruszeń przez Polskę konwencji praw człowieka. Uznano, że Polska naruszyła m.in. zakaz tortur i nieludzkiego traktowania, gdyż miała obowiązek upewnić się, czy osoby pozostające pod jej jurysdykcją nie są poddawane torturom. Zarazem podkreślono, że tortury skarżących w ośrodku wywiadu w Starych Kiejkutach były "wyłączną odpowiedzialnością" CIA. ETPC uznał też, że Polska nie wywiązała się z obowiązku współpracy z nim, a polskie śledztwo jest nieefektywne. Skarżącym, którzy są obecnie przetrzymywani w amerykańskiej bazie wojskowej Guantanamo na Kubie, przyznano po 100 tys. euro zadośćuczynienia (plus 30 tys. euro Abu Zubajdzie). Trybunał uznał za "wystarczająco przekonujące" twierdzenia skarżących o uwięzieniu i torturowaniu m.in. dlatego, że polski rząd temu nie zaprzeczył.

Polskie władze występowały w marcu i maju br. do władz USA o udzielenie gwarancji, że al-Nashiri nie będzie narażony na karę śmierci oraz że ani on ani Abu Zubajda nie zostaną pozbawieni prawa do uczciwego procesu i skorzystają z ochrony przed rażącym zaprzeczeniem sprawiedliwości.

Na swym spotkaniu w bieżącym tygodniu Komitet Ministrów wyraził poważne  zaniepokojenie brakiem odpowiedzi USA na te żądania. Wezwał jednocześnie polskie władze do kontynuowania wysiłków na rzecz otrzymania koniecznych gwarancji i poprosił sekretarza generalnego Rady Europy Thorbjoerna Jaglanda o przekazanie tego stanowiska stałemu obserwatorowi USA przy Radzie Europy.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy