Reklama

Bośnia i Hercegowina: Rzeka staje się pływającym wysypiskiem śmieci

Rzeka Drina w Bośni i Hercegowinie została wypełniona śmieciami po deszczowej pogodzie. Odpady ze źle uregulowanych składowisk nadrzecznych tworzą ogromną wyspę odpadów, która rozciąga się na całej szerokości rzeki.

Tony odpadów gromadzą się na wodzie podczas sezonu deszczowego. Plastikowe butelki, zużyte opony i lodówki zamieniły rzekę znaną ze szmaragdowego koloru i wyjątkowej scenerii w pływające wysypisko śmieci - opisuje portal news.sky.com.

Zardzewiałe beczki, sprzęt gospodarstwa domowego, wyrzucone przez rzekę drewno i inne śmieci zebrane przez rzekę z jej dopływów zostały uwięzione przez ogrodzenie zainstalowane przez bośniacką elektrownię wodną, kilka kilometrów w górę rzeki od tamy. 

Bośnia i Hercegowina. Ulewne deszcze i wylanie rzek

Ulewne deszcze i wyjątkowo ciepła pogoda w ciągu ostatniego tygodnia spowodowały wylanie wielu rzek i strumieni w Bośni, Serbii i Czarnogórze, zalewając okoliczne obszary i zmuszając dziesiątki ludzi do opuszczenia swoich domów - pisze portal.

Reklama

To nie pierwszy raz, kiedy obszar rzeki Driny jest pełen śmieci. Taka sama sytuacja miała miejsce w 2021 r.

- W ostatnich dniach mieliśmy dużo opadów i ulewnych powodzi oraz ogromny napływ wody z dopływów Driny w Czarnogórze, która na szczęście teraz opada. Niestety, ogromny napływ śmieci nie ustał - powiedział Dejan Furtula z grupy ekologicznej Eko Centar Visegrad, cytowany przez news.sky.com.

Rzeka Drina ma intensywny zielony kolor ze względu na wapienny teren. Płynie 346 km od gór północno-zachodniej Czarnogóry przez Serbię i Bośnię. Szacuje się, że w ostatnich dniach za barierą zebrało się około 10 000 metrów sześciennych odpadów. Tyle samo wyciągnięto w ostatnich latach z tego rejonu rzeki. Usuwanie odpadów może potrwać do sześciu miesięcy.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rzeka Drina | Bośnia i Hercegowina | Serbia

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy