Reklama

Reklama

Borrell o rosyjskich atakach: Kolejne pogwałcenie prawa humanitarnego

Josep Borell, wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych, odniósł się do rosyjskich ataków na infrastrukturę krytyczną. Wojska wystrzeliły z bombowców ponad 50 rakiet, które spadły na ukraińską infrastrukturę krytyczną. - To brutalna, podjęta przez Rosję próba zniszczenia krytycznych obiektów infrastruktury przed zimą - napisał Borrell.

"Dzisiejsze ataki rakietowe na Ukrainę przeciwko cywilom i infrastrukturze cywilnej, odłamki rakiety spadające na wioskę w Mołdawii, są kolejnym pogwałceniem międzynarodowego prawa humanitarnego. To brutalna, podjęta przez Rosję próba zniszczenia krytycznych obiektów infrastruktury przed zimą" - napisał Borrell na Twitterze, zapewniając, że UE stoi u boku Ukrainy.

Rosja wystrzeliła ponad 50 rakiet z bombowców

MSW Mołdawii poinformowało w poniedziałek, że w miejscowości Naslavcea na północy kraju spadł pocisk wystrzelony przez Rosjan w kierunku Ukrainy, a strącony przez ukraińską obronę przeciwlotniczą. Ministerstwo obrony w Kiszyniowie oświadczyło, że systemy monitoringu nie odnotowały podejrzanych przelotów w mołdawskiej przestrzeni powietrznej, a radary nie wykryły odłamków pocisku z powodu jego niewielkich rozmiarów.

Reklama

W poniedziałek rano Rosja zaatakowała cele w różnych regionach Ukrainy, wystrzeliwując z bombowców strategicznych ponad 50 rakiet. O trafieniach w ważne obiekty infrastruktury energetycznej i krytycznej poinformowały władze Kijowa i obwodów: zaporoskiego, kirowohradzkiego, czerniowieckiego, czerkaskiego i charkowskiego. Według nieoficjalnych informacji Rosjanie zaatakowali m.in. elektrownie wodne na Dnieprze i Dniestrze na południu kraju. Elektrownia na Dniestrze w obwodzie czerniowieckim leży około 23 km od wsi Naslavcea.

Reklama

Reklama

Reklama