Reklama

Bombowiec B-21 Raider zaprezntowany. Cud technologii USA

Prawdziwy "cud" technologii wojskowej. W USA zaprezentowano najnowszy bombowiec B-21 Raider. Za opracowanie maszyny odpowiada koncern zbrojeniowy Northrop Grumman. Maszyna ma stać się "kręgosłupem" amerykańskich sił powietrznych.

W piątek 2 grudnia w Kalifornii w USA zaprezentowano najnowszą technologię zbrojeniową USA. To prawdziwy technologiczny "cud" - bombowiec B-21 Raider.

B-21 Raider gotowy. "Cud" technologii USA

- B-21 zmienia wszystko. Za pomocą tego samolotu dostarczamy nową generacje technologii stealth zaprojektowanej dla Sił Powietrznych USA, by sprostać ich najbardziej skomplikowanym misjom. Świat nigdy nie widział takiej technologii jak B-21 - oznajmiła prezes koncernu Kathy Warden, odsłaniając czarny, płaski bombowiec o przekroju latającego spodka, podobny w wyglądzie do jego poprzednika, B-2.

Reklama

Nowy, zdolny do przenoszenia broni jądrowej samolot to owoc 7-letniej pracy nad najnowszym typem "niewidzialnego" bombowca i jest pierwszym nowym samolotem w tej kategorii od ponad 30 lat. 

Jak zapowiedział podczas ceremonii w Palmdale w Kalifornii szef Pentagonu Lloyd Austin, nowy samolot ma stanowić "kręgosłup" siły ognia amerykańskich sił powietrznych i być ucieleśnieniem strategii "zintegrowanego odstraszania".

- Nawet najbardziej zaawansowane systemy obrony powietrznej będą miały problem, by wykryć B-21 na niebie - zapewniał Austin. Chwalił też jego daleki zasięg, trwałość, wszechstronność, "powłokę epoki kosmicznej" i zdolność do adaptacji do nowego uzbrojenia.

Czytaj też: USA uruchomiły całą flotę superbombowców. To wyjątkowe wydarzenie

Bombowiec B-21 Raider. 730 mln dolarów za jeden

Według zapowiedzi Air Force ma zakupić co najmniej 100 samolotów, z których pierwsze mają zostać wyprodukowane w przyszłym roku. Szacowany koszt jednego bombowca ma wynosić około 730 mln dolarów, zaś według Bloomberga koszt prac nad nowym samolotem zmieścił się w pierwotnie planowanym budżetem 25 mld dolarów, co jest dużą rzadkością.

Jak wspominał Austin, nazwa samolotu - Raider - nawiązuje do uczestników tzw. "rajdu Doolittle'a" z 1942 r., śmiałego nalotu bombowego na japońskie miasta, który był pierwszym uderzeniem na terytorium Japonii i symboliczną zemstą za bombardowanie Pearl Harbor.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: b-21 raider | bombowiec | USA

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy