Reklama

Reklama

Blinken: Chiny to najpoważniejsze wyzwanie dla porządku międzynarodowego

Stany Zjednoczone postrzegają Chiny jako "najpoważniejsze długoterminowe wyzwanie dla porządku międzynarodowego" i będą koncentrować się na ChRL nawet w czasie rosyjskiej inwazji na Ukrainę - powiedział w czwartek sekretarz stanu USA Antony Blinken, przedstawiając politykę Waszyngtonu wobec Pekinu.

- Chiny są jedynym krajem, który chciałby przekształcić porządek międzynarodowy oraz ma, w coraz większym stopniu, siłę gospodarczą, dyplomatyczną, wojskową i technologiczną, która może pozwolić na zrobienie tego - powiedział szef amerykańskiej dyplomacji.

Blinken podkreślił jednak, że Stany Zjednoczone nie szukają konfliktu ani nowej zimnej wojny i zwrócił uwagę, że są gotowe na wzmocnienie komunikacji między obydwoma krajami.

"Prowokacyjna retoryka wobec Tajwanu"

Przedstawiając politykę Waszyngtonu wobec Pekinu Blinken zwrócił uwagę, że Chiny stosują "wzrastająco prowokacyjną" retorykę i działania wobec Tajwanu.

Reklama

Podkreślił też, że działania ChRL wobec Tajwanu "głęboko destabilizują" sytuację wokół tego kraju i zagrażają pokojowi oraz stabilności w regionie.

Według szefa amerykańskiej dyplomacji Chiny "podejmują próby zablokowania stosunków Tajwanu z krajami na całym świecie i zablokowanie jakiegokolwiek udziału (wyspy) w organizacjach międzynarodowych".

Reklama

Reklama

Reklama