Reklama

Reklama

Birma: Pacyfikacja ludności muzułmańskiej

Muzułmańska cywilna ludność Rohindża jest pacyfikowana przez demokratycznie wybrane władze Birmy - alarmują pracownicy agencji ONZ . Następuje masowa ucieczka tych osób do Bangladeszu - powiedział BBC John McKissick z Biura Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców.

Prasa nie jest wpuszczana do stanu Rakhine (zwanego także Arakan), gdzie mają odbywać się czystki etniczne. Nieoficjalnie mówi się, że zginęło kilkadziesiąt osób, miały miejsce zbiorowe gwałty, zniszczono wiele osad.

Według niezależnych mediów birmańskich niezrozumiałe jest milczenie Aung San Suu Kyi, przywódczyni obecnych władz Birmy, w sprawie wydarzeń w stanie Rakhine. Stwierdzenie, iż specjalna komisja wyjaśni przebieg wydarzeń w tamtym regionie, to zdaniem niezależnych komentatorów, za mało.

Również w krajach sąsiadujących z Birmą - w Malezji i Tajlandii - dochodzi do protestów przeciw akcji wojska prowadzonej w Arakanie.

Dyplomata z przedstawicielstwa UE w Rangunie Jose da Costa pytany przez Polskie Radio o unijną ocenę kryzysu w Rakhine wyjaśniał: "To bardzo delikatna kwestia. Mimo wszystko Unia Europejska ma nadzieję, że to, co dzieje się w stanie Arakan uda się rozwiązać w ramach zasad prawa".

Konflikt buddyjsko-muzułmański w stanie Rakhine, zamieszkałym w większości przez buddystów, narastał od kilku lat. Obecną falę represji wobec muzułmańskiej ludności Rohindża wywołał atak bojowników islamskich na posterunki sił porządkowych dokonany przed kilkoma tygodniami.

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy