Reklama

Reklama

"Bild": Znaczna część Niemców przeciwko kolejnej kadencji Merkel

Niemal połowa Niemców jest przeciwna pozostaniu Angeli Merkel na stanowisku kanclerza na czwartą kadencję po wyborach w 2017 roku - podał w niedzielę "Bild". Głównym powodem niechęci jest polityka rządu wobec imigrantów - wynika z sondażu instytutu Emnid.

48 proc. ankietowanych nie chce, aby Merkel w 2017 roku ponownie ubiegała się o fotel kanclerza - podaje "Bild". 44 proc. uczestników sondażu jest przeciwnego zdania.

47 proc. Niemców negatywnie oceniło politykę kierowanego przez Merkel rządu wobec imigrantów.

Rok temu za pozostaniem przez Merkel na stanowisku szefowej rządu opowiadało się 56 proc. Niemców, a 37 proc. było przeciwnych kontynuowaniu przez nią kariery politycznej po kolejnych wyborach.

Merkel kieruje niemieckim rządem od 2005 roku. W udzielonych niedawno wywiadach zapewniała, że pozostanie na stanowisku do końca obecnej kadencji, odmówiła natomiast zdeklarowania się co do planów po wyborach parlamentarnych za dwa lata.

Reklama

Liberalna polityka Merkel wobec imigrantów krytykowana jest przede wszystkim przez bawarską CSU - jedną z trzech partii tworzących koalicję rządową. CSU zarzuca Merkel, że otwierając na początku września granicę Niemiec dla uchodźców z Syrii, sprowokowała exodus z Bliskiego Wschodu.

Szef CSU Horst Seehofer, który jest też premierem Bawarii, domaga się od szefowej rządu podjęcia bardziej zdecydowanych działań w celu zahamowania masowej imigracji.

Zastrzeżenia do polityki migracyjnej ma też część jej własnej partii - CDU. Ustąpienia kanclerz domaga się eurosceptyczna Alternatywa dla Niemiec (AfD).

Głównym postulatem kierowanym pod adresem rządu jest ustalenie przez władze maksymalnej liczby imigrantów, którzy mogą wjechać do Niemiec. Merkel odrzuca takie rozwiązanie. Jej zdaniem wszystkie osoby uciekające przed prześladowaniami politycznymi lub wojną mają prawo do schronienia.

Jak podkreśla, kwestii uchodźców nie można rozwiązać pojedynczymi decyzjami, jej zdaniem konieczna jest współpraca z Turcją i Grecją oraz większa solidarność całej UE.

Od początku roku w Niemczech zarejestrowano ponad 900 tys. uchodźców. Do końca roku ich liczba przekroczy zapewne jeden milion.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy