Reklama

Reklama

"Bild": Rzecznik Nord Stream 2 pracował dla niemieckiej bezpieki

57-letni Steffen Ebert, wieloletni menadżer do spraw komunikacji w Nord Stream 2, będący bezpośrednim łącznikiem między władzami firmy a premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego Manuelą Schwesig (SPD), był informatorem NRD-owskich służb bezpieczeństwa - Stasi. Do dokumentów w tej sprawie dotarł dziennik "Bild".

"Z ujawnionej korespondencji wewnętrznej wynika, że Ebert jest uważany za głównego łącznika pomiędzy Nord Stream 2 a Schwesig i władzami landu" - opisuje dziennik. Ebert po raz pierwszy spotkał się z premier Schwesig w 2017 roku tuż po tym, gdy stanęła ona na czele rządu Meklemburgii-Pomorza Przedniego.

Wówczas też poznał stojącego na czele spółki Nord Stream AG byłego majora Stasi - Matthiasa Warniga, będącego zaufaną osobą Władimira Putina. To Warnig czuwał nad bezpieczeństwem córek rosyjskiego przywódcy, Marii Woroncowej i Kateriny Tichonowej, gdy w latach 90. przeniosły się one z Petersburga do Niemiec.

Reklama

"Stałem się niewinną ofiarą"

Jak wynika z akt Eberta, własnoręczną deklarację o zobowiązaniu do współpracy ze Stasi "na zasadzie dobrowolności" podpisał on 22 sierpnia 1984 roku. "Stasi oceniła go jako rzetelnego i uczciwego informatora" - pisze "Bild". 

W maju 1987 roku Ebert miał zakończyć swoją współpracę "z powodów sumienia".

Ebert przyznał "Bildowi", że obecnie żałuje, że udzielał Stasi informacji o innych i "przedstawia się jako ofiara" systemu. "Podobnie jak wielu ludzi w NRD, stałem się niewinną ofiarą indoktrynacji systemu, i spodziewam się, że będzie to postrzegane w kontekście tamtych czasów" - tłumaczy Ebert. 

Reklama

Reklama

Reklama