Reklama

Reklama

"Bild" relacjonuje plany Morawieckiego. "Ceny w Polsce wkrótce spadną"

W niemieckim dzienniku "Bild" ukazał się tekst zatytułowany "Dlaczego w Polsce ceny wkrótce spadną". "Inflacja rośnie nie tylko w Niemczech i w strefie euro, także w Polsce obywatele odczuwają jej skutki. Polska teraz mocno temu przeciwdziała obniżając VAT" - napisano.

Polski rząd całkowicie zawiesza od lutego podatek VAT na żywność. "Stawka podatku od benzyny i oleju napędowego spadnie wtedy nawet do ośmiu procent z obecnych 23 procent. Rząd w Warszawie szacuje, że obniży to cenę paliwa nawet o równowartość 15 centów (60 groszy) na litrze" - relacjonuje "Bild".

- Wzywam wszystkich handlowców do odpowiedniego obniżenia cen - powiedział premier Mateusz Morawiecki, przedstawiając plany odciążenia konsumentów. Władze "mają sprawdzać, czy ceny są rzeczywiście obniżane" - pisze dziennik.

Co będzie tańsze w Polsce? "Bild" wylicza

Opisując polskie plany "Bild" zwraca uwagę, że tańsza ma być w Polsce także energia elektryczna; premier zapowiedział obniżenie podatku VAT do 5 proc. przez najbliższe cztery miesiące. "Aby powstrzymać galopujące koszty ogrzewania, do końca lipca zniesiony zostanie także VAT na gaz. Zwolnione z podatku są również nawozy, których produkcja ucierpiała szczególnie z powodu wysokich cen gazu" - czytamy na łamach gazety.

Reklama

Morawiecki nazwał gwałtowny wzrost cen gazu "strasznym" i obarczył winą za ten stan politykę rosyjskiego koncernu energetycznego Gazprom - pisze "Bild".

Obecne obniżki podatków są częścią rządowej "tarczy antyinflacyjnej" i są bardzo kosztowne: same ogłoszone teraz obniżki VAT będą kosztowały Warszawę równowartość ok. 1,54 mld euro - informuje "Bild".

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL