Reklama

Reklama

Biden z najniższym poparciem wśród prezydentów USA po II wojnie światowej

Po 18 miesiącach sprawowania władzy Joe Biden ma 38,6 procent poparcia społeczeństwa, a więc mniej niż jego poprzednicy w tym samym momencie sprawowania władzy - wynika z sondażu FiveThirtyEight. Dla porównania Donald Trump mógł w analogicznym okresie liczyć na ponad 42 proc. poparcia. Głównym czynnikiem tak niskiego zaufania ma być niezadowolenie w kraju z powodu rosnącej inflacji.

Poparcie dla Joe Bidena po 18 miesiącach deklaruje 38,6 procent Amerykanów i jak zauważa FiveThirtyEight jest to najniższy wynik wśród prezydentów USA po II wojnie światowej. Serwis przypomina, że w większości przypadków prezydenci notowali spadki w trakcie trwania swoich kadencji i tak jest również teraz. W czasie, gdy Biden obejmował urząd, mógł liczyć na 55 proc. poparcia. Od tego momentu w sondażach widziana jest jedynie tendencja spadkowa. 

Podobna sytuacja zdarzyła się za czasów prezydentury Baracka Obamy. Zaczynał on jednak z poparciem bliskim 70 proc., a po 18 miesiącach mógł liczyć na zaufanie 46,8 proc. Amerykanów. To wynik o 8,2 punktu procentowego lepszy niż Biden

Reklama

Po 18 miesiącach prezydentury poparcie dla Donalda Trumpa deklarowało 42,1 proc. Amerykanów (na początku niespełna 50 proc.), a dla Billa Clintona 46 proc. (początkowo 55 proc.). Rekordzistą pod tym względem jest George W. Bush, po półtorej roku rządów popierało 67,4 proc. Amerykanów. Bush obejmował urząd z poparciem około 45 proc., jednak gwałtowny wzrost nastąpił po ataku na World Trade Center, który miał miejsce 11 września 2001 roku. 

Poparcie dla Joe Bidena. Inflacja mu nie sprzyja

Prawdopodobnie najważniejszym czynnikiem, który obecnie wpływa na opinie Amerykanów jest rosnąca inflacja (najwyższa od lat 80-tych - red.). Sondaż Ipsos/ABC News wskazał, że tylko 28 procent Amerykanów popiera sposób postępowania Bidena z inflacją

Inny sondaż wskazuje, że około 75 proc. Amerykanów uważa, że kraj nie rozwija się we właściwym kierunku. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy