Reklama

Reklama

Białystok: Nie będzie szkoły koranicznej z minaretem

Muzułmańska gmina wyznaniowa w Białymstoku sprzedaje działkę, z rozpoczętą przed laty i przerwaną budową szkoły koranicznej. Za uzyskane z tej transakcji pieniądze chce kupić gotowy budynek, z przeznaczeniem na działalność edukacyjną i kulturalną.

Białystok jest jednym z ważniejszych ośrodków życia religijnego społeczności muzułmańskiej w Polsce. Działa tam jedna z sześciu gmin muzułmańskich należących do Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP (MZR) - najstarszej i najważniejszej organizacji polskich wyznawców islamu.

Również MZR ma tam swoją główną siedzibę; w połowie tego roku pozyskał na własność od miasta - użytkowany już od dłuższego czasu - budynek, w którym mieści się też dom modlitwy. Zapłacił za nieruchomość blisko 190 tys. zł, korzystając z bonifikaty przysługującej związkom religijnych w związku z ich działalnością sakralną.

Reklama

Centrum Kultury Islamu

Plany budowy w Białymstoku dużego kompleksu pod nazwą Centrum Kultury Islamu zrodziły się na początku lat 90. ubiegłego wieku. Gmina muzułmańska kupiła wtedy nieruchomość przy ul. Pomorskiej z myślą o takiej inwestycji - miały tam stanąć meczet, szkoła koraniczna i zaplecze administracyjno-socjalne.

Budowę rozpoczęto, potem ograniczono projekt tylko do szkoły koranicznej z minaretem, ale ostatecznie - przede wszystkim z powodu trudności ze sfinansowaniem - inwestycję wstrzymano, a potem pomysłu zaniechano.

"Pomysł by ambitny, miał to być ośrodek o charakterze międzynarodowym, ale realia się zmieniają. Obecnie byłby to budynek za duży na potrzeby naszej społeczności" - powiedział PAP w środę przewodniczący MZR, mufti Tomasz Miśkiewicz.

Choć o takich planach mówiło się od kilku lat, to pierwsza próba sprzedaży tej nieruchomości - ogłoszenie ukazało się na stronie internetowej MZR.

Teren o powierzchni ponad 1,1 ha

Chodzi o teren o powierzchni ponad 1,1 ha. Formalnie składa się z kilku działek, ale w ogłoszeniu o sprzedaży jest zastrzeżenie, że teren ma zostać kupiony w całości, a sprzedający może w każdej chwili wycofać się z negocjacji, jeśli do takowych, z potencjalnymi oferentami, dojdzie.

Mufti Miśkiewicz dodał, że za uzyskane z tej transakcji pieniądze gmina chce kupić gotowy budynek o powierzchni ok. 350-500 m kw. i zaadaptować go na cele edukacyjne i kulturalne społeczności muzułmańskiej i tatarskiej.

Trwają procedury zmiany w planach zagospodarowania przestrzennego przeznaczenia nieruchomości; obecnie może być tam wyłącznie inwestycja o charakterze sakralnym, a ma być dopuszczalny cel mieszkaniowy.


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy