Reklama

Reklama

Biały Dom triumfuje. Donald Trump: Wybudujemy cały mur

Biały Dom poinformował w czwartek, że federalny sąd apelacyjny w Nowym Orleanie uznał w środę, iż administracja prezydenta Donalda Trumpa może przeznaczyć 3,6 mld dol. z budżetu Pentagonu na budowę muru na granicy z Meksykiem.

Decyzja sądu "jest zwycięstwem rządów prawa" - stwierdziła rzeczniczka Białego Domu Stephanie Grisham. Prezydent w reakcji na decyzję sądu napisał na Twitterze: "CAŁY MUR jest teraz w budowie bądź gotowy do rozpoczęcia budowy".

Sąd apelacyjny wstrzymał w środę wykonanie wydanej w grudniu decyzji sądu federalnego niższej instancji.

Wyrok sądu apelacyjnego pozwala administracji Trumpa na użycie funduszy Pentagonu, pierwotnie przeznaczonych na planowaną przez amerykański resort obrony budowę 127 obiektów militarnych w kraju i zagranicą, na spełnienie sztandarowej obietnicy wyborczej prezydenta, jaką jest budowa gigantycznego muru na granicy Stanów Zjednoczonych z Meksykiem.

Reklama

Kombinacja zasieków

Administracja zamierza przeznaczyć fundusze Pentagonu na budowę 11 odcinków muru, a właściwie kombinacji gigantycznych płyt, murów, zasieków i płotów, w Kalifornii, Nowym Meksyku i Teksasie, o łącznej długości 282 km.

Budowa najdłuższego z tych odcinków, o długości około 83 km, jest planowana w okolicach miejscowości Laredo w stanie Teksas kosztem około 1,27 mld dol.

Biały Dom, do wyborów prezydenckich, w których Trump będzie zabiegał o reelekcję, zamierza ukończyć budowę bądź naprawy istniejących już odcinków muru o łącznej długości około 724 km.

Od zaprzysiężenia 20 stycznia 2017 roku Trumpa na prezydenta do grudnia - jak poinformowały władze federalnej agencji Ceł i Ochrony Granic - administracja zbudowała na granicy z Meksykiem mur o długości 155 km. Granica Stanów Zjednoczonych z Meksykiem liczy ponad 3,1 tys. km.

Kampanijne zapowiedzi Donalda Trumpa

Trump w kilka miesięcy po objęciu urzędu, w lipcu 2017 roku, powiedział reporterom, że ostatecznie "mur" nie będzie musiał być budowany na całej długości granicy USA z Meksykiem, która "ma wiele naturalnych zapór", ale będzie "miał łączną długość od 1,1 tys. km do 1,4 tys. km"

Prezydent USA, w przeszłości przedsiębiorca budowlany, podczas swojej kampanii wyborczej w roku 2016 wyceniał koszt budowy muru na około 8 mld dol. i zapowiadał, że za budowę muru zapłaci Meksyk. W rok później federalny resort bezpieczeństwa kraju wycenił koszt budowy muru na 18 mld dol.

Z Waszyngtonu Tadeusz Zachurski 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy