Reklama

Reklama

Biały Dom: Rosyjscy urzędnicy odwiedzili Iran, aby obejrzeć drony

Rosyjscy urzędnicy w ostatnich tygodniach odwiedzili lotnisko w centralnym Iranie, aby obejrzeć drony zdolne do uzbrojenia, które Rosja zamierza kupić i wykorzystać w toczącej się wojnie na Ukrainie - poinformował Biały Dom.

Biały Dom ujawnił informacje wywiadowcze - pisze AP - gdy prezydent Joe Biden ma spotkać się w sobotę z przywódcami sześciu krajów Zatoki Arabskiej, a także Egiptu, Jordanii i Iraku. Oczekuje się, że Biden przedstawi na zakończenie czterodniowej podróży swoje "główne przesłanie" dotyczące Bliskiego Wschodu, wzmocnienia pozycji USA i zjednoczenia regionu przeciwko Iranowi.

Wywiad USA: Rosjanie chcą nowych dronów

Według Białego Domu Iran zaprezentował Rosjanom drony na lotnisku Kashan 8 czerwca i 15 lipca. Administracja udostępniła również zdjęcia satelitarne dronów Shahed-191 i Shahed-129 startujących i lecących nad lotniskiem, gdy samolot transportowy delegacji rosyjskiej znajdował się na ziemi.

Reklama

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Jake Sullivan w wydanym oświadczeniu stwierdził, że administracja posiada "informacje, że rząd irański przygotowuje się do dostarczenia Rosji kilkuset dronów"/../ "Sugeruje to ciągłe zainteresowanie Rosji pozyskaniem irańskich dronów zdolnych do ataku".

Biden chce wzmocnić koordynację reakcji sojuszników z Bliskiego Wschodu na rosyjską inwazję. Wiele krajów Zatoki Perskiej - w szczególności Arabia Saudyjska - ma poważne obawy dotyczące wrogiej działalności Iranu w regionie.

Żaden z krajów reprezentowanych na szczycie nie poszedł krok w krok z USA, aby sankcjonować Rosję - pisze AP -co jest kluczowym priorytetem polityki zagranicznej dla administracji Bidena. Jeśli już, to Zjednoczone Emiraty Arabskie stały się rodzajem finansowej przystani dla rosyjskich miliarderów i ich wielomilionowych jachtów, a Egipt pozostaje otwarty dla rosyjskich turystów.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy