Reklama

Reklama

Białoruski dyplomata pilnie wezwany do polskiego MSZ

Rzecznik MSZ Łukasz Jasina przekazał, że charge d'affaires Białorusi został pilnie wezwany do MSZ z powodu skazania dziennikarki TVP Iryny Słaunikawej. Rozmowa będzie dotyczyć także prześladowania Polaków i dewastacji polskich cmentarzy wojennych.

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau wezwał chargé d’affaires Białorusi Aleksandra Czesnowskiego w związku ze skazaniem pracującej dla TVP dziennikarki Iryny Słaunikawej na pięć lat kolonii karnej.

- Iryna Słaunikawa jest nie tylko pracownicą polskiej telewizji, ale także jedną z tych dziennikarek, które walczą, żeby na Białorusi zapanował pokój i praworządność - powiedział rzecznik MSZ Łukasz Jasina.  

Morawiecki zapowiada stanowczą reakcję Polski

Przedstawiciel resortu dodał, że "poza tą sprawa i naszym bardzo jasnym stanowiskiem w sprawie łamania praw dziennikarzy" zostaną poruszone kwestie dalszego prześladowania działaczy Związku Polaków na Białorusi, przede wszystkim więzionego Andrzeja Poczobuta oraz przypadki dewastacji polskich cmentarzy wojennych.

Reklama

W środę sąd w Homlu skazał Słaunikawą na pięć lat kolonii karnej za "stworzenie formacji ekstremistycznej". Słaunikawa od 15 lat jest związana z TVP, wcześniej była dziennikarką Biełsatu. W październiku ubiegłego roku została zatrzymana z mężem na lotnisku w Mińsku, gdy małżonkowie wracali z wakacji w Egipcie. 

Oboje zostali skazani pierwotnie na 15 dni aresztu za "zamieszczanie 'treści ekstremistycznych' na Facebooku". Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział stanowczą reakcję Polski.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy